Computational design of a protein-based coenzyme A biosensor
Protein temelli bir koenzim A biyosensörünün hesaplamalı dizaynı
  1. Tez No: 759551
  2. Yazar: DİLŞAH NUR ELMACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biyomühendislik, Biophysics, Bioengineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Hücrenin rutin işlerinin yürütülmesinde proteinler ile birlikte metabolik yolaklara dahil olan birçok küçük molekül de yer almaktadır. Bu moleküllerin hücre içi konsantrasyonlarındaki değişimler, hücresel anormalliklerin göstergesi olduğundan, onları yerinde izlemek ve ölçmek çok önemlidir. Bu bağlamda, genetik kodlanmış floresan biyosensörler (GKFB), kendiliğinden floresan verebilen proteinleri kullanarak, hücredeki dinamik olayların gerçek zamanlı ölçülmesine olanak sağlarlar. Temel olarak analit-algılama alanından ve floresans proteininden (FP) oluşan GKFB'ler, ilgili analitin bağlanmasıyla protein yapısında meydana gelen değişikliğin, FP'nin kromofor bölgesini tetiklemesi ve floresan veriminde bir değişikliğe sebep olması prensibine dayanmaktadır. Maalesef ki, GKFB'lerin geliştirilmesi uzun bir deneme-yanılma süreci gerektirmektedir. Oysaki, hesaplamalı yöntemler kullanarak bu tasarım adımlarını rasyonelleştirmek ve moleküler düzeyde tasarıma müdahaleler yapabilmek mümkündür. Bu motivasyonla, GKFB'lerin tasarım probleminin ancak protein yapı-dinamiğinin bütünsel bir anlayışla iyileştirilebileceği hipotezi kapsamında, GKFB geliştirilmesi için bir başlangıç tasarım fikri sağlayabilecek, hesaplamalı bir iş akışı geliştirdik. Bu doğrultuda, koenzim a (KoA) molekülünü hedef analit olarak seçtik ve döngüsel permütasyonlu floresan protein temelli KoA GKFB'ler için olası modeller önerdik. Sunduğumuz iş planımız yalnızca KoA biyosensör geliştirilmesi için tasarımlar sunmakla kalmayıp, aynı zamanda herhangi bir hedef analit için de FP temelli biyosensörlerin hesaplamalı tasarımının da önünü açmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cell environment comprises many small molecules involved in metabolic processes along with proteins to carry out its routine work. Since changes in the intracellular concentrations of these molecules are indicative of cellular abnormalities, it is crucial to monitor and measure these molecules in situ. With this regard, genetically encoded fluorescent biosensors (GEFBs) have come into prominence as they enable real-time measurement of dynamic events in cell by using the intrinsic fluorescence property of proteins. The GEFBs, basically consisting of an analyte-sensing domain and fluorescent protein (FP), are based on the principle that the conformational change in the protein upon binding of the analyte of interest triggers the chromophore microenvironment of the FP, thus giving rise to a detectable change in the fluorescence yield. Developing GEFBs requires a long trial-and-error process. However, in theory, it is possible to rationalize these design steps using computational methods and to make effective interventions to the design at the molecular level. With this motivation, in the scope of the hypothesis that the GEFBs design problem can only be optimized with a holistic understanding of the structure-dynamics of proteins, we developed a computational workflow that can provide an initial design idea for GEFB construction. To this end, we selected coenzyme a (CoA) molecule as a target analyte, and developed possible design models for single circularly permuted FP-based CoA GEFBs. Our pipeline not only provides design models for CoA biosensor construction, but also paves the way for the computational design of FP-based biosensors for any generic analyte.