Robinia pseudoacacia ve Robinia hispida bitki özütlerinin biyolojik aktivitelerinin, fenolik ve mineral bileşimlerinin araştırılması
Investigation of biological activities, phenolic and mineral compositions of Robinia pseudoacacia and Robinia hispida plant extracts
- Tez No: 759552
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESİBE ARSLAN BURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Diyabet hastalığı dünyada en sık rastlanılan hastalıklar arasındadır. Organizmada oksidan ve anti-oksidan sistemler arasındaki dengenin oksidanlar lehine bozulmasıyla oluşan oksidatif stres diyabet hastalığının nedenleri arasındadır. Bununla birlikte, karbonhidrat yıkım mekanizmasında görevli olan α-amilaz ve α-glukozidaz enzimlerinde oluşan değişiklikler de diyabete yol açar. Bu çalışmada, halk arasında beyaz akasya ve pembe akasya olarak bilinen Robinia pseudoacacia ve Robinia hispida bitkilerinin farklı çözücü ve konsantrasyonlarda hazırlanan toprak üstü kısımlarına ait özütleri kullanılmıştır. Bu özütlerde TPC, TFC, DPPH ve ABTS, FRAP, CUPRAC metotları ile antioksidan aktiviteleri ve α-glukozidaz inhibisyonu metodu ile antidiyabetik aktiviteleri belirlenmiştir. Kromatografik LC-MS/MS analizi ile bitkilerdeki fenolik bileşikler ve miktarları karşılaştırılmıştır. ICP-MS analizi ile mineral içeriği belirlenmiştir. Ayrıca bitki özütlerinin renk analizi yapılmıştır. Bitki özütlerinin içeriği fenolik ve flavonoid madde açısından farklılık göstermekle birlikte, çözücü tipi ve konsantrasyonunun içeriğin belirlenmesinde önemli bir etken olduğu görülmüştür. İki bitki türü karşılaştırıldığında ise pembe akasya çiçek ve yapraklarına ait özütler TPC, TFC, FRAP, CUPRAC, ABTS ve DPPH açısından daha iyi aktivite sergilemiştir. Enzim inhibisyonu çalışmasında en yüksek aktiviteyi pembe akasya çiçek özütleri göstermiştir. Mineral analizi sonuçlarında özütlerde en yüksek miktarda bulunan element potasyum olarak bulunmuştur. Biyolojik olarak aktif özütlerin tanımlanması, temel biyolojik bilimler, farmasötik uygulamalar ve gelecekteki araştırmalar için çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
Diabetes is among the most common diseases in the world. Oxidative stress, which occurs when the balance between oxidant and anti-oxidant systems in the organism is disrupted in favor of oxidants, is among the causes of diabetes. However, changes in α-amylase and α-glucosidase enzymes that are involved in the carbohydrate breakdown mechanism also lead to diabetes. In this study, extracts of the above-ground parts of Robinia pseudoacacia and Robinia hispida plants, popularly known as white acacia and pink acacia, prepared in different solvents and concentrations were used. In these extracts, antioxidant activities were determined by TPC, TFC, DPPH and ABTS, FRAP, CUPRAC methods and antidiabetic activities were determined by α-glucosidase inhibition method. Phenolic compounds in plants and their amounts were compared with chromatographic LC-MS/MS analysis. Mineral content was determined by ICP-MS analysis. In addition, color analysis of plant extracts was made. Although the content of plant extracts differed in terms of phenolic and flavonoid substances, it was observed that the solvent type and concentration were an important factor in determining the content. When the two plant species were compared, extracts of pink acacia flowers and leaves showed better activity in terms of TPC, TFC, FRAP, CUPRAC, ABTS and DPPH. In the enzyme inhibition study, pink acacia flower extracts showed the highest activity. In the results of mineral analysis, the element with the highest amount in the extracts was found to be potassium. The identification of biologically active extracts is crucial for basic biological sciences, pharmaceutical applications, and future research.