Kadınların sezaryen sonrası vajinal doğum yapma isteğini etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of factors affecting women's desire to have A vaginal BİRTH after cesarean section
  1. Tez No: 759570
  2. Yazar: MARYAM NAZHAD ABBAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DENİZ SAYINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmada, kadınların sezaryen sonrası vajinal doğum yapma isteğini etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma, Şubat 2022- Mayıs 2022 arasında gerçekleşen önceki doğumunu sezaryen ile yapmış, şuanki gebelikte vajinal doğum yapmayı düşünen kadınların SSVD tercihlerini etkileyen faktörlerin incelenmesi amacı ile gerçekleştirilmiş olan tanımlayıcı bir çalışmadır. Verilerin toplanması için literatür taraması sonucunda bir anket formu hazırlandı. Veriler Şubat 2022- Mayıs 2022 arası online Google Form aracığı ile toplandı ve çalışmaya 394 gebe dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this thesis, we aimed to examine the factors affecting the desire of women to have a vaginal delivery after a cesarean section. Method: The research is a descriptive study carried out with the aim of examining the factors affecting the VBAC preferences of women who have given birth by cesarean section before and who are considering vaginal delivery in the current pregnancy. For data collection, a questionnaire form was prepared as a result of the literature review. The data was collected by conducting an online survey. As the sample size, a total of 394 pregnant women were reached.