Blacklisting based anonymous authentication scheme for sharing economy
Paylaşım ekonomisi için kara liste tabanlı bir anonim kimlik doğrulama şeması
  1. Tez No: 759572
  2. Yazar: CAVİT ÖZBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALBERT LEVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kimlik doğrulama ve kara liste mekanizmaları dijitaller kanallar üzerinde çalışan servis sağlayıcılarının doğru kullanıcılara hizmet ulaştırmasında anahtar bir rol sahibidir. Öte yandan, bir kullanıcı servis süresince mahrem verilerini açığa çıkarabilir ve kullanıcıyı gerçek hayattaki kimliğini ortaya çıkaran bir kimlik doğrulama/kara liste mekanizması bu verilerin kullanıcıyla ilişkilendirilmesine sebep olabilir. Bu nedenle, bu sistemlerde kullanıcı mahremiyeti üzerine kaygılar bulunmaktadır. Literatürdeki çalışmalar kullanıcılara koşulsuz gizlilik sağlayan sistemler önerse de bu şemalar kötü niyetli kullanıcıları kara listeye alma imkanı tanımaz. Koşullu gizlilik konsepti bu noktada çözüm olarak önerilmektedir. Koşullu gizlilik için literatürdeki önerilen konseptlerden biri kara listelenebilir gizli kimliklerdir. Bu şema servis sağlayıcıların kullanıcıyı bir kimlik doğrulama oturumu için kullanıcı hakkında bilgi edinmeden kara listeye almasına imkan sağlar. Bu tezde, koşullu gizli şemalardaki kullanıcı gizliliği iki mekanizma önererek geliştirilmektedir. İlk olarak kara listelenebilir gizli kimlikler için beyaz liste özelliği tanımlanmakta ve bu özelliğe sahip bir şema sağlanmaktadır. Beyaz liste özelliği bir kullanıcının dürüst davranış sergilediği bir kimlik doğrulama oturumuyla ilişkisini kaldırır. İkinci olarak, bu şemanın daha özel bir kullanım senaryosu olan paylaşım ekonomisi için bir uzantısı önerilmektedir. Bu şemada, bir servis sağlayıcısı bir kullanıcıyı yalnızca paylaşılan bir varlığı teslim zamanında getirmezse kara listeye alabilir. İki şemanın da performansı literatürdeki çalışmalarla karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler hesaplama ve iletişim maliyetleri açısından ilk şemanın literatürdeki çalışmalarla kıyaslanabilir performansa sahip olduğunu, ikinci şemanınsa daha avantajlı performansa sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Authentication and blacklisting mechanisms have a key role for service providers to deliver the service to correct users through digital channels. On the other hand, a user may reveal private data through the service, and an authentication/blacklisting mechanism that identifies the user may be used to link such private data to the user herself. Thus, there always have been concerns about privacy of the users. While there are previous works in the literature that provide unconditional anonymity to users, these schemes prevent service providers from blacklisting misbehaving users. At this point, the conditional anonymity concept is proposed as a remedy. A recent approach in the literature for conditional anonymity is blacklistable anonymous credentials, which allows service providers to blacklist users for an authentication session without identifying the user. In this thesis, we improve user anonymity in conditionally anonymous schemes using two complementary mechanisms. First, we define a property, whitelisting property, for blacklistable anonymous credentials and give a construction of this scheme. The whitelisting property can be used to unlink an honestly behaved authentication session from the user. Secondly, we propose an extension of this scheme for a more specific use case, sharing economy services. This scheme allows a service provider to blacklist a user only if the user have not returned the shared asset in due time. We benchmark the performance of our schemes by comparing them with the rival schemes. For communication and computation metrics, our experiments show that our first scheme has comparable performance to previous works, and our second scheme is advantageous compared to a rival one.