Kolorektal kanserlerde açık cerrahi ve laparoskopik cerrrahinin karşılaştırılması
Comparison of open surgery and laparoscopic surgery in colorectal cancers
- Tez No: 759573
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KURU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Kolon kanseri için cerrahi altın standart tedavidir. Kolorektal kanserli hastaların %90'ından fazlası cerrahi tedavi görmektedir. Geleneksel yöntem açık kolon cerrahisidir. Çalışmamızda açık ve laparoskopik kolon cerrahisi uygulanan olguları retrospektif olarak karşılaştırmayı amaçladık. GEREÇ-YÖNTEM: 1 Ocak 2015 ile 1 Mart 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi ve Cerrahi Onkoloji Kliniğinde elektif şartlarda ameliyat olarak kolektomi yapılan 181 hastanın klinik ve patolojik sonuçları rektospektif olarak incelendi ve açık ve laparoskopik cerrahi uygulanan olgular karşılaştırıldı. BULGULAR: Hastaların 114 (%63)'ü erkek, 67 (%37)'sı kadın hastaydı.
Özet (Çeviri)
AIM: Surgery is the gold standard treatment for colon cancer. More than 90% of colorectal cancer patients receive surgical treatment. The traditional method is open colon surgery. In our study, we aimed to compare the cases who underwent open and laparoscopic colon surgery retrospectively. MATERIALS AND METHODS: Between January 1, 2015 and March 1, 2022, the clinical and pathological results of 181 patients who underwent colectomy under elective conditions in the Department of General Surgery and Surgical Oncology of Health Sciences University Ankara Training and Research Hospital were reviewed retrospectively and the cases who underwent open and laparoscopic surgery were compared. RESULTS: Of the patients, 114 (63%) were male and 67 (37%) were female.