Near real-time web-based mapping of live video streams from unmanned aerial vehicles
İnsansız hava araçlarından akan canlı video görüntülerinin yarı gerçek zamanlı olarak web tabanlı haritalandırılması
  1. Tez No: 759613
  2. Yazar: EFE PİRİHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geomatik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
İnsansız Hava Araçları (İHA'lar), bir yer istasyonu aracılığıyla otonom veya manuel olarak kontrol edilebilmektedir ve görev başarısının insan kabileyetine olan bağımlılığını azaltmaktadır. IHA'lar can kaybını azaltırken bir pilotun gerçekleştirebileceğinden daha uzun görevleri yerine getirebilmektedir. İHA'lar, askeri harekat alanlarında hedef belirleme, keşif ve gözlem, çatışma ve lojistik amaçlı kullanılmaktadır. Bu kullanım alanlarının birçoğu için İHA üzerindeki dijital kamera tarafından çekilen görüntü/video akışının sağlanması, görevin başarıyla sonuçlanması için önemlidir. Bu görüntülerin özellikle koordinatdırılarak yarı gerçek zamanlı olarak görüntülenmesi, operasyon alanını anlık olarak izleyebilme ve mevcut görünümü inceleyebilme gibi ek avantajlar sağlayarak karar vericilerin durumsal farkındalığını arttırmaktadır. Ayrıca İHA'lar doğal afet veya kaza durumunda tehlike altındaki kişiler ve kurtarma ekipleri arasında bir iletişim kanalı oluşturabilmektedir. Çoğu senaryoda, birden fazla İHA'dan gelen görüntüler, aynı anda birden fazla karar verici tarafından görüntülenmektedir. Bu da altyapıda özellikle iletişim kanallarında darboğaz yaratmaktadır. Bu çalışmada çok sayıda İHA'dan gelen görüntüleri web tabanlı 3 boyutlu sanal küre üzerinde aynı anda görüntüleyebilen bir yazılım hattı önerilmiştir. Bu sayede istemci makineler arasında WebRTC teknolojisine dayalı sanal bir ağ kurularak, operasyon sahasından gelen görüntünün koordinat bilgisi ile birlikt yarı-gerçek zamanlı ve güçlü sunuculara ihtiyaç duymadan iletilmesi amaçlanmaktadır. Önerilen ağ topolojisi ve yazılım CesiumJs kullanılarak geliştirilmiş, ağ ve bant genişliği kullanımı test edilmiştir. Bunlara ek olarak doğrudan coğrafi referanslama yöntemleri ve coğrafi referanslanmış videonun görselleştirilmesi üzerine çalışılmıştır. Bunun yanında Android telefondan görüntü ve oryantasyon bilgisini alarak aynı yazılım hattına verileri gönderen bir uygulama geliştirilmiştir. Sonuçlara göre, İHA'ların pozisyon ve oryantasyon bilgileri yüksek doğrulukla sağlandığında, önerilen yazılım hattıyla bu görüntülerin sanal küre üzerinde yarı gerçek zamanlı gösterimi yapılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Unmanned Aerial Vehicles (UAVs) can be controlled autonomously or manually via a ground station and reduce the dependency of mission success on human capability. They can perform tasks longer than a pilot's ability to carry out while avoiding the risk of life loss. UAVs are used for the purposes of target determination, reconnaissance and observation, clash and logistics in the fields of military operations. For most of these use-cases the image/video stream taken by the digital camera payload on the UAV is very important for the success of the mission. Near-real time display of these images especially by georeferencing information brings additional advantages such as being able to monitor the operation area instantly and examine the current view which can greatly improve the situational awareness of the decision maker. They also can create a communication channel between people in distress and rescue teams in case of natural hazard. In most of the scenarios, images from multiple UAVs shall be consumed by multiple decision makers simultaneously. This creates a bottleneck on the infrastructure especially in the communication channels. In this study, a software pipeline that can display the images/streams coming from multiple UAVs on web-based 3D virtual globes as georeferenced video frames is proposed. In this way, it is aimed to transmit the images coming from operation area with the associated georeferencing information in near real-time and without the need for powerful servers by establishing a virtual network based on WebRTC technology. The proposed network topology and pipeline is implemented using CesiumJs as virtual globe and network and bandwidth utilization is tested. In addition direct georeferencing techniques and visualization of the georeferenced video is demonstrated. Besides, an application was developed that can push image and orientation information from an android phone to the same pipeline. According to the results, if high quality position and orientation information of video streams from UAVs are provided, the proposed pipeline can provide near real-time mapping of video streams on virtual globes.