Riskli betonarme yapıların güçlendirilmesinde yasal-yapısal sorunlar ve bir uygulama örneği: Çelik ile güçlendirme
Legal-structural problems in strengthening risky reinforced concrete structures and an application example: Strengthening with steel
  1. Tez No: 759623
  2. Yazar: DİNÇ ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yapıların planlaması, projelendirilmesi, uygulanması ve kullanım esnasında oluşan bazı aksaklıklar ya da uygulanmaması gereken davranışlar ve deprem gibi doğal afetler nedeniyle betonarme yapılarda önlemler alınması gerekmektedir. İmalat sırasında hatalı uygulamalar, tasarım aşamasında yanlış planlamalar, kullanım sırasında ortaya çıkan atmosferik ve kimyasal etkiler, aşınmalar ve doğal afetler yapıda hasar ortaya çıkarır. Özellikle dikkat edilmesi gereken deprem ülkesi olan ülkemizde yaşanan depremlerden elde edilmiş bilgiler sonrasında, yapının günümüze kadar hasar almamış olsa da, yapıların taşıma kapasitesinin olası daha güçlü depremlerde yeterli mukavemeti göstermeyeceği saptanmıştır. Bunun gibi nedenlerden betonarme sistemlerde yapılan imalatı şekline, amacına ve kurallarına göre onarım veya güçlendirme yapılır. Betonarme yapıların güçlendirilmesinde uygulanabilecek yöntemlerden biri çelik ürün kullanımı ile uyulması gereken esaslarla yapının güçlendirilmesidir. Çelik malzemesiyle betonarme yapıların güçlendirmesinde varsa hasar görmüş yapıların çatlaklarının tamiratından sonra çelik ürünlerle dayanma gücünün artırılması sağlanır. Bu işlemler sırasında yapının ölü yükünün azaltılması, sünekliğinin artırılması, taşıma gücünün artırılması, dinamik özelliklerinin değiştirilmesi dikkat edilmesi gereken başlıca özellikleridir. Çelik malzemesiyle yapılacak uygulamalar, betonarme yapıların dayanımlarının artırılmasında güçlendirme ilkelerine uygun, hızlı ve ideal çözümdür. Çelik malzeme dayanımının yüksek olması dolayısıyla küçük kesitlerde bile ağır yüklerin taşınabilmesi yükte hafif ama kapasitesi güçlü yapılar oluşturulmasını sağlar.
Özet (Çeviri)
Precautions should be taken in reinforced concrete structures due to some problems or behaviors that should not be applied during the planning, design, implementation and use of buildings and natural disasters such as earthquakes. Faulty applications during manufacturing, wrong planning at the design stage, atmospheric and chemical effects during use, abrasions and natural disasters cause damage to the structure. After the information obtained from the earthquakes experienced in our country, which is an earthquake country that should be considered in particular, it has been determined that although the structure has not been damaged until today, the bearing capacity of the structures will not show sufficient strength in possible stronger earthquakes. For reasons like this, repair or reinforcement is made according to the way, purpose and rules of manufacture made in reinforced concrete systems. One of the methods that can be applied in the strengthening of reinforced concrete structures is to strengthen the structure with the use of steel products and the principles to be followed. In the reinforcement of reinforced concrete structures with steel material, after repairing the cracks of the damaged structures, if any, the strength of endurance is increased with steel products. During these processes, reducing the dead load of the structure, increasing its ductility, increasing the bearing capacity, changing the dynamic properties are the main features that should be considered. Applications to be made with steel material are fast and ideal solutions in accordance with the principles of strengthening in increasing the strength of reinforced concrete structures. Due to the high strength of the steel material, the ability to carry heavy loads even in small sections enables the creation of structures that are light in load but strong in capacity.