Exploring social justice implications of mitigation policies: Positions of climate action advocates in Turkey
Azaltım politikalarının sosyal adalet etkileri üzerine inceleme: Türkiye'deki iklim eylemi savunucularının pozisyonları
  1. Tez No: 759624
  2. Yazar: GÖKÇE YENİEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM ÜNAL ZENGİNOBUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Çalışmalar, düzenleyici tamamlayıcı sosyal politikaların yokluğunda, çevresel azaltım politikalarının olumlu toplumsal sonuçlar vermediğini göstermektedir. Sürdürülebilir ve adil bir geçiş sağlamak için karşılaşılan engellerin literatürde şimdiye kadar ele alınmış olması beklenirken, şimdiye kadar özellikle gelişmekte olan ülkeler bağlamında düşük karbonlu ve adil ekonomilerin yeniden inşasına çok az dikkat çekildiği görülmektedir. Türkiye'deki iklim savunucularıyla yapılan 21 derinlemesine görüşmeye dayanarak, azaltım politikalarının alım gücü, istihdam, eşitlik ve sosyal uyum üzerindeki etkilerini ele alma biçimleri ve bu politikaların potansiyel olumsuz etkilerini dengelemek için önerdikleri sosyal politikalar incelendi. Azaltım politikaları bağlamında adalet konusunda faydacı, dağıtıcı, katılımcı ve yapabilirlikler yaklaşımlarını kısaca gözden geçirdikten sonra; çalışma, iklim savunucuları tarafından önerilen sosyal önlemlere karşılık gelen adalet yaklaşımlarını haritalamak için analitik bir araç önermektedir. Çalışmanın sonuçları şu şekilde sıralanabilir: a) İklim savunucuları, karbon yoğun sektörlere yaptırımlar getirecek politikaların sosyal risklerini yüksek görürken, düşük karbonlu yatırımların sosyal etkilerini nispeten olumlu bulmaktadır; b) tamamlayıcı sosyal politikalar için, farklı adalet tipolojilerini bir arada benimsediklerinde mevcut sosyo-ekonomik yapıya daha radikal bir pozisyon almaktadırlar; c) son yıllarda azaltım politikalarının sosyal etkilerine yönelik projeler niceliksel ve niteliksel olarak artmasına rağmen, bu konu, Türkiye'deki iklim savunucularının gündemini işgal etmemektedir.
Özet (Çeviri)
Studies show that in the absence of corrective complementary social policies, environmental mitigation policies are very likely to fail to provide overall positive societal results. Although the challenges should be addressed to ensure a sustainable and equitable transition, so far scant attention has been directed to rebuilding the economy in a low-carbon and at the same time in a just manner, especially in the context of developing countries. Based on 21 in-depth interviews conducted with climate advocates in Turkey, the ways they address the impacts of mitigation policies on affordability, employment, equality, and social cohesion, as well as social policies they suggest offsetting the potentially-detrimental effects of mitigation policies are investigated. After reviewing briefly utilitarian, distributive, participatory, and capabilities approaches to environmental justice in the context of mitigation policies, the study proposes an analytical tool—by proposing a quadrant of justice—to map the corresponding justice approaches of various social measures recommended by climate advocates. The results of the study are as follows: a) Climate advocates consider the social impacts of low-carbon investments as relatively positive, while assessing the social risks of the policies that will impose sanctions on carbon-intensive industries as high; b) for the complementary social policies, climate advocates challenge the existing socio-economic structure when it comes to adopting a combination of different justice typologies; c) although the academic research on the social impacts of mitigation policies have increased quantitatively and qualitatively recently, the issue is not by and large on the agenda of climate advocates in Turkey.