Mevcut yapılardaki başlıksız betonarme perdelerin karbon lifli kumaş ve plakalarla güçlendirilmesinin deneysel araştırılması
Experimental investigation of reinforcement of boundary elements reinforced concrete shear walls in existing buildings with carbon fibre fabric and plates
- Tez No: 956958
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTAN SÜLEV, DOÇ. DR. OĞUZ DÜĞENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Ülkemizde meydana gelen depremler, binaların yıkılmasına, zarar görmesine ve can kayıplarına yol açmıştır. İnsanların ve yapıların güvenliğin sağlanabilmesi için, zarar görme ve yıkılma riski taşıyan binaların tespit edilmesi, çözümü zor ve önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Riskli yapıların yıkılıp yeniden inşa edilmesi dışında, güçlendirme çalışmalarıyla sağlanabilecek iyileştirmeler de bir alternatif sunmaktadır. Riskli yapıların güçlendirilmesi amacıyla birçok teknik geliştirilmiş olup, bunların bazıları Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği'nde yer almakta ve uygulamada kullanılmaktadır. Lif takviyeli polimerler, yüksek dayanım/ağırlık oranı, yapının işlevselliğini etkilememesi, kolay uygulanabilir olması ve şekil değişikliğine yol açmaması gibi avantajlarıyla yetersiz ve kusurlu yapıların güçlendirilmesinde alternatif bir materyal haline gelmiştir. Ülkemizde, ilk kez 1998 Deprem Yönetmeliği 7.6.5.2'de Betonarme Perdelerde başlık bölgesi oluşturulması zorunlu kılınmıştır. Bu yönetmelik öncesinde yapılmış olan binalardaki taşıyıcı perde elemanların, karbon lifli kumaş ve plakalarla güçlendirilmesiyle başlıksız betonarme perdelerdeki etkilerin deneysel olarak araştırılması hedeflenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucu karbon elyaf ile perdelerin başlık bölgesine yapılan güçlendirmelerin süneklik kapasitesinde kayda değer artış sağladığı;“L”karbon elyaf plakalar ile karbon kumaş sargı arasında mukayese yapıldığında ise süneklik kapasitelerinin yakın değerler verdiği görülmüştür. Böylece yeni bir güçlendirme şekli olabilecek“L”plaklar ile perde başlıkları sonradan dışardan oluşturulma imkanı sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The earthquakes that occurred in our country have led to the collapse of buildings, damage and loss of life. In order to ensure the safety of people and buildings, the identification of buildings at risk of damage and collapse is a difficult and important problem to solve. In addition to the demolition and reconstruction of risky buildings, improvements that can be achieved through retrofitting works also offer an alternative. Many techniques have been developed for the retrofitting of risky structures, some of which are included in the Turkish Building Earthquake Code and used in practice. In recent years, composite materials have been widely used in civil engineering. Fiber reinforced polymers have become an alternative material for strengthening inadequate and defective structures with their advantages such as high strength/weight ratio, not affecting the functionality of the structure, being easily applicable and not causing shape change. In our country, for the first time in 1998 Earthquake Regulation 7.6.5.2, it was made compulsory to create a boundary elements in reinforced concrete walls. However, there is a building stock in our country built before the 1998 regulation. The studies conducted revealed that reinforcements made with carbon fiber in boundary elements of the curtains resulted in a significant increase in ductility capacity. When comparing“L”carbon fiber plates with carbon fabric wraps, it was observed that their ductility capacities were close to each other. Thus,“L”plates, which could serve as a new reinforcement method, enable the curtain boundary elements to be formed externally afterward.