Nonilfenol etoksilatların etkin şekilde uzaklaştırılması için sentetik grafit sentezi
Synthetic graphite synthesis for the effective removal of nonylyphenol ethoxylats
- Tez No: 759628
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR SEVİM ELİBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kompozit Malzeme Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Endüstrileşme ve nüfusun artmasıyla beraber mevcut su kaynakları kirlenmeye başlamıştır. Kirlilik seviyesi farklı kaynaklardan gelen kirleticiler nedeniyle canlı yaşamını tehdit edecek konsantrasyonlara ulaşmıştır. Bu kirletici kaynaklarının öncüleri, tekstil sanayi, ilaç sanayi, boya sanayi, tarım ilaçları ve kentsel atıklardır. Bu kaynaklardan çıkan kirleticiler nedeniyle sular dolaylı ya da doğrudan etkilenmektedir. Bu kirleticileri gidermek amacıyla çalışmalar yapılmış, farklı metotlar geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam edilmektedir. Günümüzde sulardaki kirleticiler arasında boyalar, yüzey aktif maddeler ve tarım ilaçları önemli bir yer kaplamaktadır. Bu kirleticilerin su içerisindeki konsantrasyonları az miktarda olmasına rağmen bunlar canlı organizmalar için toksik etkilere sahiptirler. Bu nedenle bu kirleticilerin giderilmesi önemli ve gerekli bir konudur. Tez konusu kapsamında atık sulardan bazı mikrokirleticilerden olan nonilfenol etoksilatın giderilmesi amacıyla elektrokimyasal yöntemler kullanılarak termo genişletilmiş grafit (TGG) sentezlenmesi hedeflenmiştir. Sentezlenen termo genişletilmiş grafitin, SEM, FTIR, EDS, BET ve Elemental analiz kullanılarak karakterizasyonu belirlenmiştir. Elde edilen analiz sonuçları dikkate alınarak mikrokirleticilerin termo genişletilmiş grafit üzerine tutunduğu bir adsorban elde edilmiştir. Bu adsorban malzeme sayesinde diğer arıtma yöntemlerine kıyasla kirleticilerin giderilmesinde hızlı, etkin, maliyeti az ve geniş bir aralıkta uygulanabilirliği olan bir proses tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the industrialization and the increase in population, existing water resources have started to be polluted. The pollution level has reached concentrations that threaten life due to pollutants from different sources. The precursors of these pollutant sources are textile industry, pharmaceutical industry, paint industry, pesticides and urban wastes. Due to the pollutants from these sources, the waters are directly or indirectly affected. Studies have been carried out to remove these pollutants, different methods have been developed and continue to be developed. Today, dyes, surfactants and pesticides occupy an important place among the pollutants in water. Although the concentrations of these pollutants in water are small, they have toxic effects for living organisms. Therefore, the removal of these pollutants is an important and necessary issue. In the scope of the thesis, it is aimed to synthesize thermo-expanded graphite (TEG) by using electrochemical methods in order to remove nonylphenol ethoxylate, which is one of the micro-pollutants, from wastewater. The characterization of the synthesized thermos expanded graphite was determined using SEM, FTIR, EDX, BET and Elemental analysis. Considering the analysis results obtained, an adsorbent was obtained, in which micro-pollutants adhered to thermo-expanded graphite. Thanks to this adsorbent material, a fast, low cost and wide range of applicability process has been designed for the removal of pollutants compared to other treatment methods.