Nonilfenolün ratların böbrek gelişimi üzerine etkisi
Effect of nonylphenol on kidney development of rats
- Tez No: 968151
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET UĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Medikal Biyolojisi ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde kullanılan birçok kimyasalın endokrin bozucu etki gösterdiği bilinmektedir. Endokrin bozucular, endokrin sisteme müdahale ederek canlılarda birçok toksik etki göstermektedir. Endokrin bozucu kimyasallar olarak alkilfenoller etoksilatlar (AFE) ilk akla gelenlerdir. AFE'lerin bozunması sonucu açığa çıkan nonilfenol (NF) yüzey aktif maddeler, deterjanlar, boyalar, kişisel bakım ürünleri ve kozmetik alanlarında çokça endüstriyel olarak kullanılmaktadır. Kullanım alanı geniş olan nonilfenol atık sularda ve kanalizasyonlarda çokça bulunmaktadır. Bu sebeple canlı maruziyeti kaçınılmazdır. Canlılar; kontamine gıdaların tüketilmesi, suya temas ve solunum gibi yollarla nonilfenole maruz kalırlar. Bu maruziyet sonucunda canlıların böbrek ve diğer dokularında toksik etkilerini görülmektedir. Bu çalışmada nonilfenolün böbrek gelişimi üzerindeki etkisine bakılmıştır. Laboratuvarımızda daha önce yapılan çalışmadan alınan nonilfenole maruz bırakılmış ratlardan alınan böbrek dokularında kalsiyum kanalı olan TRPV5 ve TRPV6 genlerinin gen ifade düzeyleri bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many chemicals used today are known to have endocrine disrupting effects. Endocrine disruptors show many toxic effects in living organisms by interfering with the endocrine system. Alkylphenols ethoxylates (AFEs) are the first ones that come to mind as endocrine disrupting chemicals. Nonylphenol (NF), which is released as a result of the degradation of AFEs, is widely used industrially in surfactants, detergents, paints, personal care products and cosmetics. Nonylphenol is widely used in wastewater and sewage. For this reason, living exposure is inevitable. Living organisms are exposed to nonylphenol by consuming contaminated food, contact with water and inhalation. As a result of this exposure, toxic effects are observed in kidney and other tissues of living organisms. In this study, the effect of nonylphenol on kidney development was investigated. Gene expression levels of TRPV5 and TRPV6 genes, which are calcium channels, were examined in the kidney tissues of rats exposed to nonylphenol from the previous study in our laboratory.