Achillea maritima (L.) ehrend. ve Y.P.GUO (asteraceae) bitkisinden elde edilen ekstraktların antioksidan, sitotoksik ve antimikrobiyal aktivitelerinin araştırılması
Study of antioxidant, cytotoxic and antimicrobial activities of extracts obtained from achillea maritima (L.) ehrend. and Y.P.GUO (asteraceae)
- Tez No: 759627
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BEYATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakognozi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Achillea maritima (L.) Ehrend. ve Y.P. Guo bitkisinden elde edilen ekstrakt fraksiyonlarının (etanol, hekzan, kloroform, etil asetat, butanol, su fazı) biyolojik aktivitelerini (antioksidan, antimikrobiyal, sitotoksik) incelemek ve içerdiği bileşikleri HPLC-DAD cihazı ile analiz etmektir. Gereç ve Yöntem: Ekstraktların antioksidan aktiviteleri DPPH, ABTS ve FRAP yöntemleri kullanılarak tayin edilmiştir. Antimikrobiyal aktiviteleri broth dilüsyon yöntemini kullanılarak MİK değerleri tespit edilmiştir. Sitotoksik aktivite MTT, toksik aktivite Brine shrimp yöntemiyle analiz edilmiştir. Ekstraktların içerdiği fenolik bileşikler HPLC-DAD cihazı ile kromatografik olarak tayin edilmiştir. Bulgular: A. maritima bitkisinin antioksidan aktivite sonuçları (604,15±11,57 mg troloks eş değeri/g ekstrakt DPPH yöntemi, 347,65±8,98 mg troloks eş değeri/g ekstrakt ABTS yöntemi, 486,31±9,99 mg troloks eş değeri/g ekstrakt FRAP yöntemi) en fazla etil asetat ekstraktında bulunmuştur. Ayrıca fenolik madde tayininde de ferulik asit majör fenolik madde (47,97±0,07 mg/g ekstrakt) olarak belirlenmiştir. Etanol ve kloroform fazları bakteri ve mayaya karşı 2500 µg/mL, hekzan fazı ise S. aureus, E. fecalis ve P. aeruginosa'ya karşı sırasıyla 19, 39, 156 µg/mL MİK değerleri göstermiştir. Etil asetat fazı ise her bakteriye özgü etkili bulunmuştur. Butanol fazı Gram negatif çomak bakterilere karşı (MİK 625 µg/mL ve 39 µg/mL) Gram pozitiflere göre (MİK 1250 µg/mL) daha etkili bulunmuştur. Su fazı ise tüm suşlara karşı stabil bir MİK (625 µg/mL) değerine sahip olmuştur. MTT testinde ekstraktların K562 ve Saos hücre hatlarında farklı seviyede sitotoksisite gösterdiği (240-820 µg/mL), ekstraktların çoğu NIH-3T3 hücresi üzerinde toksik olmadığı görülmüştür. A. maritima bitkisinin sitotoksik açıdan en fazla hücre canlılığı etil asetat, butanol ve su fazı ekstraktlarında bulunmuştur. Sonuç: A. maritima bitkisinin farklı çözücü ekstraktlarının antioksidan aktivite sonuçlarında etil asetat ekstraktı en yüksek bulunmuştur. Fenolik madde içeriği de değerli olan bir bitkidir. Ayrıca, kullanılan ekstraktların farklı fazları seçilen mikroorganizma ve hücre hatlarına karşı etkili olmuştur. Bulunan sonuçla gelecekte A. maritima yapılacak diğer çalışmalara yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the biological activities (antioxidant, antimicrobial, cytotoxic) of the extract fractions (ethanol, hexane, chloroform, ethyl acetate, butanol, remaining water phase) obtained from Achillea maritima (L.) Ehrend. and Y.P. Guo and to analyze the compounds contained in it with HPLC-DAD. Materials and Methods: The antioxidant activities of the extracts were determined using DPPH, ABTS and FRAP methods. Antimicrobial activities were analyzed by determination of MIC values by using the broth dilution method. Cytotoxic activity was analyzed by MTT, toxic activity by Brine shrimp method. The phenolic compounds contained in the extracts were determined chromatographically by HPLC-DAD. Results: Antioxidant activity results of A. maritima (604.15±11.57 mg trolox equivalent/ g extract for DPPH method, 347.65±8.98 mg trolox equivalent/g extract for ABTS method, 486.31±9.99 mg trolox equivalent / g extract for FRAP method) were found in ethyl acetate extract the most. In addition, in the determination of phenolic acid, ferulic acid was determined as the major phenolic substance (47.97±0.07 mg/g extract). The ethanol and chloroform phases showed MIC values of 2500 µg/mL against bacteria and yeast, and the hexane phase showed MIC values of 19, 39, 156 µg/mL against S. aureus, E. fecalis and P. aeruginosa, respectively. Ethyl acetate phase, has a various activity against each bacteria. Butanol phase was found to be more effective against Gram-negative (MIC 625 µg/mL and 39 µg/mL) than Gram-positive ones (MIC 1250 µg/mL). The water phase had a stable MIC (625 µg/mL) against all strains. In the MTT test, the extracts showed different levels of cytotoxicity (240-820 µg/mL) in K562 and Saos cell lines, while the extracts were non-toxic against NIH-3T3 cells. The highest cytotoxic cell viability of A. maritima was found in ethyl acetate, butanol and water phase extracts. Conclusion: Ethyl acetate extract was found to be the highest in antioxidant activity results of different solvent extracts of A. maritima plant. In addition, its phenolic content is a valuable plant. In addition, different phases of the extracts used were effective against the selected microorganism and cell lines. The result will be a guide for future studies on A. maritima.