Kamera kontrollü akıllı mama kabı tasarımı
Camera controlled smart food container design
- Tez No: 759640
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Günümüzde sokak hayvanları, çeşitli sebeplerden beslendiği kaynaklar üzerinden zehre maruz kalabilmekte veya mevsimsel hava koşullarının olağandışı değişiklikleri nedeniyle besinleri muhafaza edilememektedir. Ayrıca evcil hayvan sahibi bireyler tatile/işe gittiklerinde mamaları bayatlayabilir ve tükenebilir. Her iki durumda da insan müdahalesi veya yardımı olmadan çalışmasını sağlayan kapalı bir sistem sayesinde evcil hayvanların ihtiyaç duyduğu kadar yiyecek sağlanması gerekmektedir. Bu tez ile, gerekli donanım sağlanarak hayvanı tespit eden ve bu tespit doğrultusunda otomatik olarak yem veren kapalı bir sistem oluşturulması amaçlanmıştır. Bu öğrenme yoluyla kendi işleyişini sağlayan bir sistem sayesinde, hayvanlara doğal yollardan beslenemediği bir ortamda, ihtiyaçları kadar mama sağlayabilmek amaçlanmıştır. Bu sayede, olumlu veya olumsuz yönde insan müdahalesini en aza indirgeyen otomatik bir sistem sağlanmıştır. Bu model tek bir mama kabı içerir ve prototip sistem olarak kediler üzerinde test edilmiştir. Prototip sistem, bilgisayarlı görme teknolojisi kullanılarak özel bir donanım ile tasarlanmıştır. Kedi, TensorFlow kütüphanesi ile algılandıktan sonra mama kabının doluluk oranının uygun seviyede olup olmadığı renk sensörü ile kontrol edilir. Mama kabı bitmek üzereyken, kullanıcıya Basit Posta Aktarım Protokolü (SMTP) kullanılarak e-posta ile bilgi verilir. Geliştirilen modelin bir ihtiyaç olarak değerlendirilmesi, insan müdahalesinin en aza indirilerek olumsuz durumların önlenmesi veya mamanın çevre koşullarından etkilenmeden muhafaza edilebilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Aynı şekilde ev ve bahçe gibi ortamlarda insanın en büyük dostu olan ve doğal yollardan beslenme şansı olmayan hayvanların, insana ihtiyaç duymadan beslenebilmesini sağlayabilmek projenin ikinci büyük amacıdır. Ortaya çıkan ürün, açık ve kapalı ortamlarda bir veya birden fazla hayvan dostumuz için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Today, stray animals can be exposed to poison through the sources they feed for various reasons or their food cannot be preserved due to unusual changes in seasonal weather conditions. In addition, when pet owners go on vacation/to work, cat food may become stale and runout. In both cases, pets which can be achieved with as much food as they need, thanks to a closed system that allows it to operate without human intervention or assistance. In this thesis, it is aimed to create a closed system that detects the animal by providing the necessary equipment and automatically feeds in line with this detection. Thanks to a system that provides its own functioning through this learning, it is aimed to provide the animals with as much food as they need in an environment where they cannot be fed naturally. In this way, an automatic system that minimizes human intervention in a positive or negative way has been provided. This model includes a single bowl and was tested on cats as a prototype system. The prototype system was designed with special hardware using computer vision technology. After the cat is detected with the TensorFlow library, it is checked with the color sensor whether the food container is full or not. When the lunch box is about to runout, the user is notified by e-mail using Simple Mail Transfer Protocol (SMTP). Evaluating the developed model as a need is of great importance in terms of minimizing human intervention, preventing negative situations or preserving the food without being affected by environmental conditions. Likewise, the second goal of the project is to ensure that animals, which are man's best friend in environments such as home and garden, and who do not have the chance to feed naturally, can be fed without the need for humans. The resulting product can be used for one or more of our animal friends in indoor and outdoor environments.