Tracing the criminal women in Edogawa Ranpo's stories
Edogawa Ranpo hikayelerindeki suçlu kadınların izinde
- Tez No: 759639
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEB HALE EROĞLU SAĞER, DOÇ. DR. OĞUZ BAYKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Edogawa Ranpo genellikle polisiye kurgu alanında eser vermiş önemli bir Japon yazardır. Bu çalışma yazarın Osei Sahnede (Osei Tōjō), Gölgedeki Canavar (Injū) ve Tırtıl (Imo mushi) adlı eserlerindeki suçlu kadın karakterlere odaklanıyor. Çalışma bu hikayelerdeki kadın karakterlerin kendi çevrelerinde eş, aşık ve suçlu olarak oynadıkları rollerini incelemekte ve Edogawa Ranpo'nun kadın kahramanlarına eşlerini öldürterek onları ataerkil yapının sosyal baskısından kurtardığını savunmaktadır. Bu karakterlerin failliğini ve ataerkil baskıyı tartışabilmek için çalışmamız, yapılandırma kuramından üzerinden hareketle içeriksel analiz yöntemini benimsiyor. Tez aynı zamanda suçlu kadınların, içinde bulundukları baskıcı normları esneterek Meiji döneminin“iyi eş, akıllı anne (ryōsai kenbo)”ideolojisine karşı bir tepki gösterdiklerini iddia ediyor.
Özet (Çeviri)
Edogawa Ranpo is a Japanese author whose works concentrate on detective fiction. This study focuses on the portrayal of criminal women in his detective fiction works, Appearance of Osei (Osei Tōjō), Beast in the Shadows (Injū), and Caterpillar (Imo Mushi). The study analyses their roles as wives, lovers, and aggressors in their surroundings, and argues that by getting his female protagonists to murder their husbands, Ranpo liberates these women from the social pressure and burden of the patriarchal structures placed on them. To discuss the patriarchal oppression and these women characters' agency, this research adopts a context-based analysis through the structuration theory. The thesis also argues that by bending the norms of the structures they are restricted in, these criminal characters can be considered as a statement against the ryōsai kenbo (good wife, wise mother) ideology of Meiji Japan.