Evolution of efficiency in electricity markets
Elektrik piyasalarında verimlilik gelişimi
- Tez No: 759642
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENK CEVAT KARAHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Maliye, İşletme, Energy, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışma, seçilmiş Avrupa ülkelerindeki spot ve vadeli elektrik piyasalarındaki verimlilik değişimini, piyasa birleşmelerini dikkate alınarak ölçülen süre boyunca analiz etmeyi amaçlamıştır. Beş verimlilik ölçütü kullanarak on farklı ülkenin spot ve vadeli işlem piyasaları incelenmiştir. Piyasalardaki rastgeleliği anlamak için entropi ölçütü kullanılmıştır. Hurst ölçütünü hesaplamaya yönelik testlerle, fiyat serilerindeki uzun süreli hafıza davranışının yakalanması amaçlamıştır. Fiyat serilerinin pürüzlülüğünü ve düzensizliğini ölçmek için fraktal boyutları hesaplanmıştır. Ardıl risk primleri, spot ve vadeli piyasa ilişkilerini anlamak için hesaplanmaktadır. Tahmini alım satım marjı analizi ise, piyasalardaki likidite hakkında fikir vermektedir. Nicel analize dayanarak, bu pazarların bazı ortak özellikler taşıdığı sonucuna varabiliriz. Özellikle yapısal ve düzenleyici değişiklikler sonrasında piyasalarda daha az verimsizliğe doğru ilerleme kaydedildiğini de belirtmek mümkündür. Moment istatistiklerinin ve düzenlilik istatistiklerinin böyle bir veri seti üzerinde uygulanması, daha geniş çıkarımlar yapılmasına yardımcı olmaktadır. Son olarak, sonuçlarımız, benzer gelişmeleri takip etmeleri halinde diğer pazarların sahip olabilecekleri yapı karakterleri hakkında da fikir vermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to analyse the change in efficiency in spot and future electricity markets in selected European countries through the measured period considering the market couplings. We have analysed ten different countries' spot and futures markets using five efficiency measures. We have used entropy measure to understand the randomness in the markets. Our tests to calculate the Hurst measure has aimed to capture the long-term memory in the price series. We used fractal dimension to measure the roughness and irregularity of price series. Ex-post risk premiums are calculated to understand the spot and future market relations. Expected spread analysis has provided insight regarding the liquidity in the markets. Based on quantitative analysis, we can conclude that these markets carry some common characteristics. We can also point out that there is progress towards less inefficiency in the markets, especially after introducing structural and regulatory changes. Application of moment statistics and regularity statistics on such a data set helps make broader deductions. Finally, our results provide insight into the expected structures of other markets if they follow similar developments.