The perception of mobile payment systems and measuring the effects of digital nudging
Mobil ödeme sistemleri algısı ve dijital dürtme yöntemlerinin etkisinin ölçülmesi
- Tez No: 759647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇOŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez, mobil ödeme sistemleri algısı ve dijital dürtme yöntemlerinin etkisinin ölçülmesi için yapılan bir çalışmadır. Bu tezin amacı, risk algısı, mobil ödeme sistemleri kullanımı, mobil ödeme sistemlerine olan güven, mobil ödeme sistemleri için olan pozitif ve negatif faktörlerin arasındaki ilişkiyi incelemektir. Aynı zamanda, çalışmanın ikinci kısmında mobil ödeme sistemleri kullanımı ve mobil ödeme sistemlerine olan güvenin sorularda verilen farklı dijital dürtme yöntemlerine göre farklılık gösterip göstermediği incelenmektedir. İki farklı anket hazırlanmış ve toplamda Türkiye'deki 241 üniversite öğrencisiyle çevrim içi anket yapılmıştır, her öğrenci tek bir tip anketi doldurmuştur. Anketlerin ilk bölümündeki sorular aynı olmakla beraber ikinci bölümde sorular değişmekte ve farklı dijital dürtme yöntemlerinin olduğu sorular bulunmaktadır. İki anketin sonuçlarına göre risk algısı ve mobil ödeme sistemleri kullanımı, risk algısı ve mobil ödeme sistemlerine olan güven, mobil ödeme sistemleri kullanımı ve mobil ödeme sistemlerine olan güven, mobil ödeme sistemleri kullanımı ve mobil ödeme sistemleri için olan pozitif faktörler arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki bulunmuştur. İkinci bölümde ise mobil ödeme sistemlerine olan güven ve mobil ödeme sistemleri kullanımının farklı dijital dürtme yöntemlerine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği görülmüştür. Mobil ödeme sistemlerine olan güvenin farklı bilgi veren veri kullanımına göre, mobil ödeme sistemleri kullanımının pozitif bir veri içeren bilgi kullanımına göre, mobil ödeme sistemlerine olan güvenin ve mobil ödeme sistemleri kullanımının mobil ödemelerle ilgili bir vaka içeren bir yazı kullanımına göre ve mobil ödeme sistemleri kullanımının cevapların yapısı ve sıralamasına göre farklılık gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis is a study on the perception of mobile payment systems and measuring the effects of digital nudging techniques. The thesis aims to explore the relationships between risk perception, mobile payment systems usage, trust in mobile payments, positive and negative factors for mobile payment systems. Furthermore, in the second part of the study, it has been investigated whether trust in mobile payments and mobile payment systems usage differ according to different digital nudging techniques. Two different online surveys were conducted with 241 university students in Turkey with each student filling out one type of the surveys. In the first part of the survey, the questions were the same, while in the second part, the questions changed and different digital nudging techniques were applied. According to the results of both studies, significant positive relationships were found between risk perception and mobile payment systems usage, risk perception and trust in mobile payments, mobile payment systems usage and trust in mobile payments, mobile payment systems usage and positive factors for mobile payment systems. In the second part, it was found that mobile payment usage and trust in mobile payments differ significantly according to different digital nudging techniques. It was found that trust in mobile payments differs according to different informative data, mobile payment usage differs according to positive data, trust in mobile payments and mobile payment usage differ according to a case, mobile payment usage differs according to the structure and the priority of answers.