Edirne ili Uzunköprü ilçesi bina içi radon gazı konsantrasyonlarının ölçümü
Measurement of radon gas concentrations in Uzunköprü district of Edirne province
  1. Tez No: 759657
  2. Yazar: FATMA TEZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL AKÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Halkın maruz kaldığı en önemli radyasyon kaynağı kapalı ortamlarda biriken radondur. Radyoaktif radon (222Rn), 238U serisinin bozunma ürünü olan 226Ra'dan kaynaklanan bir soy gazdır. Genellikle gaz halinde bulunur, topraktan, kayalardan ve yapı malzemelerinden yayılır. İç mekan radonu kanserojen etkisinden dolayı iç ortam hava kirleticisi olarak kabul edilir. 222Rn, sağlık endişeleri nedeniyle toplumda düzenleyici kontrol gerektirir. Bu çalışma, Edirne ili Uzunköprü ilçesinde farklı binalarda tespit edilen iç mekan radon konsantrasyonlarının bir değerlendirmesini sunmaktadır. Uzunköprü'de 29 ayrı evde radon ölçümleri yapıldı. 222Rn aktivite konsantrasyonları, 2020 yılının kış ve yaz mevsimlerinde AlphaGUARD PQ 2000PRO radon detektörü kullanılarak belirlendi. Çalışmada ortalama bina içi 222Rn aktivite konsantrasyonları sırasıyla yaz mevsimi için 31,14 ± 4,28 Bq/m3, kış mevsimi için 33,48 ± 3,93 Bq/m3 bulunmuştur. Çalışmada yapılan ölçümlere göre bina içi 222Rn yoğunluğu 10±1 Bq/m3 ile 136±8 Bq/m3 aralığında değişmektedir. Ayrıca 222Rn gazından dolayı maruz kalınan ortalama yıllık etkin doz eşdeğerleri hesaplanmış ve ortalama 0,67 mSv olarak bulunmuştur. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar, ulusal ve uluslararası standartlar ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most important source of public radiation exposure is the radon accumulated in the indoor environment. Radioactive radon (222Rn) is a noble gas originated from 226Ra, which is a decay product of 238U series. It usually exists as gas, it can diffuse from soils, soils, and building materials. Indoor radon is considered as an indoor air pollutant due to its carcinogenic effect. 222Rn necessitates regulatory control in society due to health concerns. This study presents an evaluation of the indoor radon concentrations were determined in different buildings in the Uzunköprü district of Edirne province. Radon measurements were carried out in 29 different houses in the Uzunköprü. 222Rn activity concentrations were measured by using the AlphaGUARD PQ 2000PRO radon detector in winter and summer seasons of the year 2020. In the study found that the mean indoor 222Rn concentrations in summer and winter seasons 31.14 ± 4.28 Bq/m3 and 33.48 ± 3.93 Bq/m3, respectively. According to the measurements made in the study, the density of 222Rn inside the building varies between 10±1 Bq/m3 and 136±8 Bq/m3. Also as a result of exposure to radon gas from the annual effective dose equivalents were calculated and obtained to be 0.67 mSv.