A critical perspective on scientific and technological input in late Ottoman cotton cultivation, 1840–1876
Geç Osmanlı pamuk yetiştiriciliğinde bilimsel ve teknolojik girdiye eleştirel bir bakış, 1840–1876
- Tez No: 759656
- Danışmanlar: PROF. DR. EDHEM ELDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu tez, 1840 ve 1876 yılları arasında Osmanlı pamuk yetiştiriciliğinde dönüştürücü ve itici bir güç olarak bilimsel ve teknolojik girdinin rolünü incelemektedir. Tartışmalı birliktelikleriyle bu iki girdi, tarih yazımında alternatif bir bakışı talep edilebilir kılmaktadır. On dokuzuncu yüzyılda kurumsallaşmaya başlayan bilim anlayışına paralel olarak ortaya çıkan yeni pamuk üretim usul ve teknikleri, pamuk yetiştiriciliğini ve üretim kalıplarını bütüncül bir toplumsal anlayıştan ziyade bir ortaklık anlayışıyla şekillendirmiştir. Bu ortaklıklar, farklı sosyal bilim teorilerinde sıklıkla karşılaşılan durağan yapılardan ziyade devingen bir doğa sergilemekte, faili yalnızca insan olarak kabul eden ve dünya-insan ikiliğini temel alan tüm insan merkezli yaklaşımları etkisiz hale getirmektedir. Yerli ve yabancı aktörlerin/nesnelerin kurulan, dağılan, yeniden bir araya gelen ve dönüşen devingen ortaklıklarına odaklanan bu tez, Osmanlı pamuk üretim sürecini dönüştüren yapıları, tekil failler, arz-talep ve devlet merkezli bir yaklaşımla değil, türlü ortaklıkların doğurduğu bilimsel ve teknolojik girdinin bir aradalığında rol oynayan insan-dışı faillerin yarattıkları“radikal olmayan kaotik sistemler”içinde incelemektedir. Böylece, bilhassa Amerikan İç Savaşı yıllarında, Osmanlı İmparatorluğu'nda pamuk üretimine yön veren failler ve bu faillerin ağları görünür hale gelmektedir. Tez, insan ve insan olmayan bu failleri üç kategori altında değerlendirmeyi önermektedir. Bu kategoriler, duyusal, girişimci ve nakilci aktörlerdir. Bu aktörlerin değişken kararları, davranışları ve eylemleri geç Osmanlı döneminde pamuk üretim sürecini şekillendirmiş ve dönüştürmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the role of scientific and technological input as a transformative and driving force in Ottoman cotton cultivation between 1840 and 1876. These two entities, with their controversial coexistence, make an alternative view in historiography demandable. The new cotton production methods and techniques, emerged in parallel with the perception of science that started to be institutionalised in the nineteenth century, shaped cotton cultivation and production patterns with a sense of association rather than a societal understanding. These associations exhibit a dynamic nature rather than the static structures often encountered in different social science theories, rendering all human-centred approaches that accept the agent as exclusively human and based on the world-human duality ineffective. Focusing on the dynamic partnerships of local and foreign actors/objects that were established, disintegrated, reunited, and transformed, this thesis explores the structures that remoulded the Ottoman cotton production process in“non-radical chaotic systems”created by non-human agents through the combination of scientific and technological input engendered by various partnerships, not based on a single intermediary, supply-demand, and a state-centred approach. Thus, especially during the years of the American Civil War, the agents directing cotton production in the Ottoman Empire and the networks of these agents become visible. The thesis proposes to evaluate these non-/human agents under three categories: sensory, entrepreneurial, and transmitter actors. These actors' fluid decisions, behaviours, and actions have shaped and transformed the cotton production process in the late Ottoman era.