Gebelerin COVİD-19 aşısını yaptırma konusundaki bilgi düzeyleri ile aşı yaptırma oranlarının arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between knowledge levels of pregnant women about getting the COVİD-19 vaccine and the rates of vaccination
  1. Tez No: 759674
  2. Yazar: TUĞBA ÖZSÜER
  3. Danışmanlar: PROF. MURAT EKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Family Medicine, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Hamile kadınlar benzer yaştaki hamile olmayan kadınlarla karşılaştırıldığında hem morbidite (örn. yoğun bakım ünitesine kabul, mekanik ventilasyon) hem de şiddetli akut solunum sendromu koronavirüs 2 (SARS-CoV-2) enfeksiyonunun ardından ölüm oranı açısından yüksek risk altındadır. Gebelikte SARS-CoV-2 enfeksiyonu; enfekte olmayan bir hamilelikle karşılaştırıldığında daha yüksek erken doğum riski ile ilişkilidir. Gebe kadınlarda Covid19 aşılarının güvenliği ve etkinliği için birçok argüman bulunmaktadır ve gerek sosyal medya gerekse okur-yazarlık oranı gebelerin doğru argümanlara ulaşmalarını etkilemektedir, tereddütlere neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, aşı kabulünü etkileyen faktörleri tespit etmek, gebelerin aşıyla ilgili bilgi düzeylerini ölçmek, gebelerin Covid-19 aşısına yönelik yaklaşımlarına ilişkin sistematik bir derleme yapmaktır GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma evrenini 01.04.2022-01.10.2022 tarihleri arasında hastanemiz Gebe Polikliniği'ne başvuran gebeler oluşturmuştur. Nisan-Ekim 2022 tarihleri arasında gebe polikliniğine başvuran ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 18-44 yaş arasındaki 350 gebeye, gebelik haftası farketmeksizin yüz yüze veya online ortamda uygulanacak veri toplama formu ile gerçekleşmiştir. Veri toplama formunda gebelerin Covid-19 aşıları hakkındaki farkındalıklarını,bilgilerini,bilgilerini hangi kaynak/kaynaklardan edindiğini, aşı öyküsünü, aşı oldularsa hangi aşıdan olduklarını, sosyodemografik özelliklerini,yaşlarını,eğitim düzeylerini, ,kaçıncı gebelik olduğunu, gebelik haftasını, yüksek riskli gebelik belirtilerini(erken doğum ,gebelik hipertansiyonu, gestasyonel diyabet mellitus,fetal yapısal anomaliler, çoğul gebelik,epilepsi,plasenta previa,preeklampsi-eklampsi öyküsü) değerlendiren sorular ve önermeler bulunmaktadır. Ankette annelerin kimlik bilgileri sorgulanmamıştır. BULGULAR: Çalışmaya katılan bireylerin %3.1'i (n=11) 20 yaş altında, %57.4'ü (n=201) 20-30 yaş grubunda, %38.9'u (n=136) 31-40 yaş grubunda, %0.6'sı (n=2) 41-44 yaş grubundadır. Ayrıca bireylerin %45.6'sı (n=159) ev hanımı, %.18.9'u (n=66) sağlık çalışanı, %16.3'ü (n=57) memur, %12.0'si (n=42) serbest meslek, %7.2'si (n=25) işçi olduğu tespit edilmiştir. Bireylerin %1.4'ü (n=5) okuryazar, %7.3'ü (n=25) ilkokul mezunu, %9.7'si (n=34) ortaokul mezunu, %22.3'ü (n=78) lise mezunu, %59.3'ü (n=207) üniversite mezunudur.“Kaçıncı Gebeliğiniz?”sorusuna bireylerin %36.6'sı (n=128) 1.gebelik ve 2. Gebelik yanıtını verirken, %20.6'sı (n=72) 3.gebelik, %6.2'si (n=22) 4 ve üzeri gebelikte olduğu belirlenmiştir. Ayrıca bireylerin %36.6'sında (n=128) yaşayan bir çocuk sahibi, %22.8'inde (n=80) yaşayan iki çocuk sahibi, %4.6'sında (n=16) yaşayan üç çocuk sahibi olduğu tespit edilmiştir.“Gebeliğiniz süresince Covid-19 aşısı oldunuz mu?”sorusuna bireylerin %30.9'u (n=108) oldum, %69.1'i (n=242) olmadım yanıtını vermiştir. Ev hanımı bireylerin %19.5'i (n=31) gebelik süresince Covid-19 aşısı olmuş, %80.5'i (n=128) gebelik süresince Covid-19 aşısı olmamış, memur bireylerin %49.1'i (n=28) gebelik süresince Covid-19 aşısı olmuş, %50.9'u (n=29) gebelik süresince Covid-19 aşısı olmamış, sağlık çalışanı bireylerin %36.4'ü (n=24) gebelik süresince Covid-19 aşısı olmuş, %63.6'sı (n=42) gebelik süresince Covid-19 aşısı olmamış, serbest meslek sahibi bireylerin %40.5'i (n=17) gebelik süresince Covid-19 aşısı olmuş, %59.5'i (n=25) gebelik süresince Covid-19 aşısı olmamış, işçi bireylerin %32.0'si (n=8) gebelik süresince Covid-19 aşısı olmuş, %68.0'i (n=17) gebelik süresince Covid-19 aşısı olmamıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: Compared with non-pregnant women of similar age, pregnant women are at higher risk for both morbidity (eg, admission to the intensive care unit, mechanical ventilation) and mortality following severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2) infection. SARS-CoV-2 infection in pregnancy; associated with a higher risk of preterm birth compared with an uninfected pregnancy. There are many arguments for the safety and effectiveness of Covid19 vaccines in pregnant women, and both social media and literacy rate affect pregnant women to reach the right arguments, causing hesitations. The aim of this study is to determine the factors affecting vaccine acceptance, to measure the knowledge level of pregnant women about the vaccine, and to make a systematic review of pregnant women's approaches to the Covid-19 vaccine. MATERİALS AND METHODS: The study population consisted of pregnant women who applied to the Pregnancy Polyclinic of our hospital between 01.04.2022 and 01.10.2022. The data collection form was applied to 350 pregnant women between the ages of 18-44 who applied to the pregnant outpatient clinic between April and October 2022 and volunteered to participate in the study, regardless of the gestational week, either face-to-face or online. In the data collection form, pregnant women's awareness, information, information about Covid-19 vaccines, from which source(s), vaccination history, if they were vaccinated, from which vaccine, sociodemographic characteristics, age, education level, number of pregnancy, gestational week, high-risk pregnancy symptoms ( There are questions and suggestions evaluating preterm birth, gestational hypertension, gestational diabetes mellitus, fetal structural anomalies, multiple pregnancy, epilepsy, placenta previa, preeclampsia-eclampsia history). The identity information of the mothers was not questioned in the survey. RESULTS:3.1% (n=11) of the individuals participating in the study were under the age of 20, 57.4% (n=201) were in the 20-30 age group, 38.9% (n=136) were in the 31-40 age group, 0.6% (n=2) is in the 41-44 age group. In addition, 45.6% (n=159) of the individuals were housewives, .18.9% (n=66) health workers, 16.3% (n=57) civil servants, 12.0% (n=42) self-employed, It was determined that 7.2% (n=25) were workers. 1.4% (n=5) of the individuals are literate, 7.3% (n=25) primary school graduate, 9.7% (n=34) secondary school graduate, 22.3% (n=78) high school graduate, 59.3% of them (n=207) are university graduates.“Which Pregnancy Is Yours?”While 36.6% (n=128) of the individuals answered the first pregnancy and second pregnancy question, 20.6% (n=72) were in the third pregnancy and 6.2% (n=22) were in 4 or more pregnancies. In addition, it was determined that 36.6% (n=128) of the individuals had one living child, 22.8% (n=80) had two living children, and 4.6% (n=16) had three living children.“Did you have the Covid-19 vaccine during your pregnancy?”30.9% (n=108) of the individuals answered the question I became, 69.1% (n=242) of the individuals answered I did not. 19.5% (n=31) of housewives were vaccinated against Covid-19 during pregnancy, 80.5% (n=128) were not vaccinated against Covid-19 during pregnancy, 49.1% (n=28) of civil servants during pregnancy They were vaccinated against Covid-19, 50.9% (n=29) were not vaccinated with Covid-19 during pregnancy, 36.4% (n=24) of healthcare workers were vaccinated against Covid-19 during pregnancy, 63.6% (n= 42) were not vaccinated against Covid-19 during pregnancy, 40.5% (n=17) of self-employed individuals were vaccinated against Covid-19 during pregnancy, 59.5% (n=25) were not vaccinated against Covid-19 during pregnancy, workers 32.0% (n=8) received Covid-19 vaccine during pregnancy, 68.0% (n=17) did not receive Covid-19 vaccine during pregnancy.