İç mimari aydınlatma tasarımında mekânı oluşturan yüzeyler ve ışık arasındaki ilişki
Relationship between surfaces that create the place and light in interior architectural lighting design
  1. Tez No: 759675
  2. Yazar: SÜMEYYE ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURHAN SATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İç mekânı oluşturan tüm yüzeyler farklı işlevleri karşılamakta ve kullanıcıda çeşitli duygular ve algılar yaratmaktadır. Yüzeyler, kendisini oluşturan malzeme özelliklerine bağlı olarak bu ihtiyaçlara cevap vermektedir. Her malzemenin ise kendine özgü biçim, renk ve doku gibi görsel özellikleri vardır. Bu görsel özellikleri de görünür kılan ve algılanmasını sağlayan ışıktır. Işık, yüzeylerin görünümünü önemli ölçüde etkilemektedir. Yüzeyleri sadece aydınlatmayla kalmayıp rengi, doğrultusu gibi özelliklerinde yapılan bir değişiklik ile mekânda bölgesel etki yaratmasının yanı sıra mekânın genel görünümünü de değiştirme gücüne sahiptir. Mekândaki yüzeyleri etkileyen ışık, aynı zamanda temas ettiği yüzey özellikleri ile şekillenen bir tasarım öğesidir. Mekân tasarımıyla oluşturulmak istenen etkinin kullanıcıya doğru aktarılabilmesi için ışık ve malzemenin biçimi, dokusu, rengi arasındaki ilişkinin eş zamanlı ve belli bir düzen çerçevesinde kurulması gerekmektedir. Bu nedenle tasarımda kullanılan her bir malzemenin iyi tanınmasına ve aydınlatma için de aydınlatma tasarımı ilkelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Böylece söz konusu mekân için özgün aydınlatma çözümleri oluşturularak mekânın estetik görünümü ve işlevsel başarısı arttırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
All surfaces that create the interior place supply different functions and occur various emotions and perceptions on the user. Surfaces provide to these needs depending on the material properties that compose them. Each material has its own visual properties such as shape, color and texture. It is the light that makes these visual features visible and perceived. Light significantly affects the appearance of surfaces. It doesn't only illuminate the surfaces, but also has the power to change the general appearance of the place, as well as creating a regional effect with a change in its color and direction. Light, which affects the surfaces in the place, is also a design element shaped by the surface features it comes into contact with. In order to convey the desired effect to the user with the place design, the relationship between light and form, texture, color of the material must be established simultaneously and within the framework of a certain order. For this reason, it is necessary to know each material used in the design well and the principles of lighting design for lighting. Thus, by creating unique lighting solutions for the place, the aesthetic appearance and functional success of the space will increase.