Endüstri 4.0'ın Türkiye'deki yapı endüstrisine uygulanmasının önündeki zorlukların belirlenmesi
Determining the challenges of implementing industry 4.0 in the construction industry in Turkey
- Tez No: 759693
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENK ÖCAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 79
Özet
İnsanoğlu varolduğundan beri sürekli değişimler ve gelişmelerle karşı karşıya kalmıştır. Son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler üretimin her alanında kendini göstererek insan hayatında değişimlere sebep olmaktadır. Endüstri devriminin dördüncü evrimi olan“Endüstri 4.0”her alanda olduğu gibi yapı endüstrisine de beton izleme sistemi(BİS), nesnelerin interneti(IoT), lazer tarama sistemi, 4 boyutlu yazıcılar, yapı bilgi modellemesi(BIM), drone teknolojisi gibi birçok katkıda bulunmuştur.“Endüstri 4.0”ın yapı endüstrisine getirdiği yeniliklerin tam olarak uygulanabilmesi için bu yeniliklere uyum sağlamak gerekmektedir. Bu çalışmada ülkemizde bu yeniliklerin uygulanmasının önündeki zorluklar araştırılacak ve her bir zorluğun ne kadar engel olduğu derecelendirilecektir. Derecelendirmenin ardından öneriler sunularak ülkemizde“İnşaat 4.0”ın uygulanmasının kolaylaşması hedeflenmektedir. Sözü geçen zorlukların araştırılması, listelenmesi ve derecelendirilmesinde, odak grup çalışması ve bulanık analitik hiyerarşi prosesi(BAHP) yöntemi kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Since humanity has existed, it has been faced with constant changes and developments. In recent years, technological developments have appeared in every field of production and causes changes in human life.“Industry 4.0”which The fourth evolution of the industry revolution such as in every field, has made many contributions to the building industry as well as concrete monitoring system (BIS), Internet of Objects (IoT), Laser Screening System, 4D Printers, Building Information Modeling (BIM), Drone Technology. In order to fully implement the innovations that“Industry 4.0”to the building industry, it is necessary to adapt to these innovations. In this study, the difficulties for the implementation of these innovations in our country will be investigated and how much each difficulty is obstacked will be graded. After the rating, it is aimed to facilitate the implementation of“Construction 4.0”in our country presented by suggestions. Fuzzy Analytical Hierarchy Process (BAHP) method and focus group discussion will be used for investigating, listing and rating of the mentioned difficulties.