2020 izmir Depremi sonrası depremzedelerin travma sonrası stres, klostrofobi gelişimi ve psikolojik dayanıklılık açısından değerlendirilmesi
The evaluation of earthquake victims after the 2020 İzmir earthquake in terms of post-traumic stress, development of clostrophobia and psychological resilience
  1. Tez No: 759694
  2. Yazar: DİLEK ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEREN KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Sağlık Yönetimi, Health Education, Healthcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Tıbbı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Bu araştırmada, 2020 İzmir Depremi'ndeki depremzedelerde travma sonrası stres düzeyinin ve klostrofobi gelişme sıklığının belirlenmesi ile depremzedelerin psikolojik dayanıklılık durumları açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın veri toplama aşaması, İzmir'de meydana gelen deprem sonrası etkilen bireyler ile yürütülmüştür. Veriler Şubat 2022 ile Mayıs 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmanın evreni; İzmir ilinde depremden etkilenen bireylerden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi, evreni bilinen örnekleme yöntemine göre minimum 384 olarak belirlenmiş olup araştırmaya katılmayı kabul eden, 18 yaşını doldurmuş, okuma yazma bilen bireyler oluşturmuştur (N:383). Verilerin toplanma aracı olarak; Olgu Rapor Formu, Travma Sonrası Stres Tanı Ölçeği (TSSTÖ), DSM-5 Özgül Fobi Şiddet Ölçeği (DSM-5 ÖFŞÖ), Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YPDÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, min-maks değerleri, ortalama ve standart sapma t testi, Pearson korelasyon testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi ve Spearman korelasyon testi analizlerde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to determine the post-traumatic stress level and the incidence of claustrophobia in earthquake victims in the 2020 Izmir Earthquake and to evaluate the earthquake victims in terms of their psychological resilience. Materials and Methods: The data collection phase of the research was carried out with individuals affected by the earthquake that occurred in İzmir. Data were collected between February 2022 and May 2022. The universe of the research; It consists of individuals affected by the earthquake in İzmir province. The sample of the study was determined as a minimum of 384 according to the known sampling method and consisted of individuals who accepted to participate in the study, completed the age of 18, and were able to read and write (N:383). As a data collection tool; Case Report Form, Post-Traumatic Stress Diagnostic Scale (PTSTS), DSM-5 Specific Phobia Severity Scale (DSM-5 SAI), and Adult Resilience Scale (YPDÖ) were used. Number, percentage, min-max values, mean and standard deviation t test, Pearson correlation test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test and Spearman correlation test were used in the analysis of the data.