Lazer dopler ile oral cerrahi işlemlerde yumuşak doku greft materyali olarak kullanılan amniyon membranın klinik olarak değerlendirilmesi
Clinical evaluation of amniotic membrane used as soft tissue graft material in oral surgical procedures with laser doppler
- Tez No: 759707
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞET AKAY
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş: Amniyon zarının greft materyali olarak kullanımı vestibuloplasti ve beyaz lezyonu olan hastalarda sekonder iyileşmeye bırakılan cerrahi alanlarda dikkat çekmektedir. Bu çalışmanın amacı; vestibuloplasti ve beyaz lezyonlu hastalarda biyopsi yapıldıktan sonra sekonder iyileşmeye bırakılan yara yüzeylerine greft materyali olarak kullanılan amniyon membranın lazer doppler ile mukoperiosteal kan akımı üzerine etkileri ve amniyon membranın uygulama kolaylığı, hemostatik durumu, ağrı, epitelizasyonu, yara boyutu, beslenme durumu, skar kontraktürü açısından etkilerinin kontrol grubu ile karşılaştırmalı klinik olarak değerlendirilmesidir. Çalışmamızda, ameliyat öncesi, ameliyat sonrası 1. hafta sonunda ve 2. hafta sonunda kan akımı değerlendirildi, bu değerler ameliyat öncesi kan akımı değerleri ile karşılaştırıldı. Klinik gözlem formu oluşturularak membranın klinik olarak etkileri 7 parametre üzerinden değerlendirildi. Tam veya kısmi greft nekrozu vakamız olmadı. Gereç ve Yöntem: Vestibuloplasti işlemi yapılacak olan hastalar ile beyaz lezyon (liken ya da lökoplaki) tanısı şüphesiyle biyopsi işlemleri yapılacak olan hastaların, yaşları 35 ve 70 arasında değişen cerrahi işlemlerinde amniyon membranı kullanılan toplamda 40 hasta klinik olarak değerlendirilmiştir. Çalışma her gruptan 20 hasta seçilerek kan akımındaki değişiklikler, membranın uygulama kolaylığı, hemostatik durum, ağrı, epitelizasyonu, yara boyutu, beslenme durumu açısından değerlendirilmiştir. Çalışma her gruptan 20 hasta seçilecek şekilde 2 grup olarak tasarlanmıştır. 1. grupta greft materyali olarak amniyon zarı uygulanan hasta grubu, 2.grupta greft kullanılmaksızın sekonder iyileşmeye bırakılan hastalarda inceleme yapılmıştır. Her grupta preoperatif, postoperatif 7. günde ve 2.haftada 5 farklı noktalardan mukoperiosteal flebin 5 ayrı aynı noktalarından flebin mukoperiosteal kan akımı lazer doppler flowmetre (LDF) ile her nokta için 30 saniye süre ile ölçülmüştür. Elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılıp program tarafından (PeriSoft for Windows, Perimed) kaydedilmiştir ve elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The clinical use of the amniotic membrane as a graft material in secondary surgical areas in patients with vestibuloplasty and white lesions draws attention. The aim of this study; the effects of the amniotic membrane, which is used as a graft material on the wound surfaces that are left for secondary healing after vestibuloplasty and biopsy in patients with white lesions, on the mucoperiosteal blood flow with laser doppler and the effects of the amniotic membrane in terms of ease of application, hemostatic status, pain, epithelialization, wound size, nutritional status, and scar contracture. Comparative clinical evaluation with the control group was done. In our study, blood flow was evaluated preoperatively, at the end of the first week and at the end of the second week, and these values were compared with the preoperative blood flow values. By creating a clinical observation form, the clinical effects of the membrane were evaluated over 7 parameters. We had no case of complete or partial graft necrosis. Materials and Methods: A total of 40 patients whose amniotic membrane was used in surgical procedures, ranging in age from 35 to 70 of patients who will undergo vestibuloplasty and those who will undergo biopsy in white lesions, were clinically evaluated. The study was evaluated in terms of changes in blood flow, epithelialization, scar size and pain by selecting 20 patients from each group. The study was designed as 2 groups, with 20 patients from each group. In the first group, the patient group in which the amniotic membrane was applied as the graft material, and in the second group, the patients who were left for secondary healing without the use of grafts were examined. In each group, the mucoperiosteal blood flow of the flap was measured from 5 different points of the mucoperiosteal flap from 5 different points on the 7th day and 2nd week preoperatively and postoperatively, with a laser Doppler flowmeter (LDF) for 30 seconds for each point. The obtained data were transferred to the computer environment and recorded by the program (PeriSoft for Windows, Perimed) and the obtained data were evaluated statistically.