The comparative political economy of pharmaceutical intellectual property rights in Mexico and Turkey
Meksika ve Türkiye'de ilaca ilişkin fikri mülkiyet haklarının karşılaştırmalı politik ekonomisi
  1. Tez No: 759706
  2. Yazar: İPEK TUĞBA BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADİYE MİNE EDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Yirminci yüzyılın sonlarından bu yana fikri mülkiyetin korunumu serbest ve adil bir uluslararası ticaret düzeninin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Uluslararası ekonomik aktivitenin devamlılığını sağlamayı amaçlayan fikri mülkiyete ilişkin küresel harmonizasyon süreci, bilgi ve enformasyonu küresel ölçekte korunan özel birer mülkiyet haline getirdi. Ancak, bu kapsayıcı küresel yakınsama sürecine rağmen, ülkeler fikri mülkiyetin özel mülkiyete dönüştüğü dünyaya uyum sağlarken birbirlerinden farklı yollar izledi. Bu tez, ortak olarak tecrübe edilen bu küresel değişiklere ülkelerin neden ve nasıl farklı cevaplar verdiklerini Meksika ve Türkiye'nin ilaç patentlerine ilişkin tecrübelerini inceleyerek cevap bulmayı amaçlıyor. Meksika ve Türkiye'nin ilaç fikri mülkiyetine dair 1990'lı yıllarda benzeşen davranışlarının 2000'li yıllar boyunca neden giderek farklılaştığını araştıran bu çalışma, iki ülkenin tecrübelerini tarihsel bağlamlarında karşılaştırarak inceliyor. Meksika örneğinde mevcut literatüre, Türkiye örneğinde ise meclis tutanakları, gazete haberleri ve çeşitli yerel aktörlerin yayımladığı raporlara dayanan bu tez, iki ülkenin ilaç patentlerine ilişkin politika yapım süreçlerini değişen yerel güç ilişkilerinin birer sonucu olarak açıklıyor. Bu tez, küresel yakınsamaya yönelik yoğun baskılara rağmen küresel kuralların hala yerel olarak müzakere edilerek politika değişiklikleri ile sonuçlandığını göstererek politik ekonomi literatürünü meşgul eden pek çok önemli analitik temaya katkıda bulunmayı amaçlıyor.
Özet (Çeviri)
Since the late twentieth century, the protection of intellectual property has become integral to a free and fair international economic order. The ensuing global harmonization process in intellectual property that aimed to ensure the continuity of international economic activity has turned knowledge and information into globally protected private property. However, despite this overarching process of global convergence, countries differently navigated the course to this new global order in which intellectual property turned into private property. This thesis seeks to answer why and how countries respond differently to commonly experienced global changes by examining the experiences of Mexico and Turkey in the area of pharmaceutical patents. Asking why Mexico and Turkey's similar behaviors regarding pharmaceutical patents in the 1990s gradually diverged during the 2000s, this study examines these experiences in their historical unfolding. By relying on the existing literature in the case of Mexico and examining parliamentary minutes, newspaper articles, and reports published by various other domestic actors in the case of Turkey, this thesis explains the policymaking processes in pharmaceutical intellectual property as an outcome of shifting coalitional alignments in each country. This thesis contributes to many critical analytical themes in the literature on political economy by demonstrating how, despite intense pressures for global convergence, global rules are still negotiated domestically to produce domestic policy change.