A new approach to the third generation currency crisis models: An application for Turkey
Üçüncü jenerasyon döviz krizi modellerine yeni bir yaklaşım: Türkiye uygulaması
- Tez No: 759711
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA UMUT KUZUBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
1980'lerden bu yana, döviz krizlerinin oluşumunu açıklamak ve uygun politikaları tanımlamak için üç döviz krizi modeli ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın amacı, birinci ve ikinci nesil döviz kriz modellerini özetlemek ve ardından literatürdeki en kritik çalışmalardan biri olan Philippe Aghion, Philippe Bacchetta ve Abhijit Banerjee (2001) modeline ihracat, ithal ara malı ve risk primi değişkenlerini içeren özgün bir model önererek üçüncü nesil kriz modellerini genişletmektir. Bu bağlamda model, döviz kurundaki değişimlerin ihracat, ara malı ithalatı, kısa vadeli dış borç ve risk primi üzerindeki etkilerine izin vermektedir. Elde edilen sonuçlar, yüksek ihracat seviyesi ve/veya esnekliği durumunda faiz oranındaki düşüşün optimal olacağını göstermektedir. Ancak, ara malı ithalatı ve/veya dış borcu yüksek olan bir ekonomi daha yüksek faiz politikası uygulamalıdır. Modelin ve önerilen politikaların etkinliğini test etmek için Türkiye ekonomisinin ilgili verileri kullanılarak ampirik bir analiz yapılmıştır. Regresyon sonuçları oluşturulan modelin Türkiye'nin 1994-2019 yılları arasındaki verilerine çok uygun olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Since the 1980s, three currency crisis models have emerged to explain the formation of currency crises and define the appropriate policies. The purpose of this study is to summarize the first and second generation crisis models and then expand the third generation crisis models by proposing an original model incorporating export, imported intermediate goods, and risk premium variables to the model of Philippe Aghion, Philippe Bacchetta and Abhijit Banerjee (2001), which is one of the most critical studies in the literature. In this context, the model allows for the effects of changes in exchange rates on exports, importation of intermediate goods, short-term external debt, and the risk premium. The obtained results imply that a decrease in interest rate would be optimal in the case of high level and/or elasticity of exports. However, an economy with a high level of intermediate goods importation and/or foreign debt should implement a higher interest rate policy. An empirical analysis conducted by using the related data of the Turkish economy to test the effectiveness of the model and the recommended policies. The regression results show that the created model is not very suitable for the data of Turkey between 1994-2019.