Transiton into foster mothering
Koruyucu anneliğe geçiş süreci
  1. Tez No: 759726
  2. Yazar: SELEN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFİYE SERRA MÜDERRİSOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, koruyucu annelerin koruyucu anneliğe geçiş sürecindeki deneyimlerini araştırmak üzere, temellendirilmiş kuram nitel araştırma yöntemiyle yürütülmüştür. Çalışmanın verileri; İstanbul, Denizli ve Mersin şehirlerinde yaşayan 6'sı bekar, 8'i evli 14 koruyucu anne ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Görüşmelerin içeriği; annelerin karar verme süreçleri, çocukları hakkındaki temsilleri, süreç boyunca çocuklarıyla yaşadıkları ilişkisel deneyimler, koruyucu ebeveynlik rolüyle ilişkili deneyimleri ve geleceğe yönelik öngörülerini kapsamaktadır. Sonuçlar, koruyucu anneliğe geçiş sürecinin 6 evreden oluştuğunu göstermiştir: karar verme, bekleme-hazırlanma, tanışma, mücadele etme, baş etme ve uyum sağlama. Koruyucu annelerin bu süreçler boyunca yaşadıkları deneyimlerin, biyolojik anneler ve evlat edinen annelerle benzerlikler ve farklılıklar gösterdiği ortaya çıkmıştır. Çalışmanın bulguları babaların sürece katılımlarının eksikliğine, annelerin kendilerine biçtikleri annelik rolüyle sistem tarafından kabul edilen bakım veren rolü arasındaki uyuşmazlığa ve koruyucu anne olmadan önce psikolojik hazır olma halinin gerekliliğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The present study aims to explore the process of foster mothers' transition into foster motherhood in Turkey as a qualitative study adopted a grounded theory approach. The data was gathered through 14 semi-structured interviews conducted with 6 single and 8 married foster mothers from İstanbul, Denizli, and Mersin; focused on the decision process of being a foster mother, their representations of their foster child, and their relationship with them through the process, their experiences with the foster parenting role, and their future projections. Results revealed six main phases that constitute the transition process: making the decision, waiting-preparation, meeting, struggling, coping, and adaptation. Experiences of foster mothers through these phases appeared to have commonalities and differences with the transition process of biological and adoptive mothers. Findings pointed out the lack of paternal involvement through the process, the discrepancy between the structurally imposed foster carer role and participants' identification with the mothering role, and the need for psychological preparedness before becoming a foster mother.