Women nurses working on the front lines against COVID-19: A qualitative inquiry
COVID-19'a karşı ön saflarda çalışan kadın hemşireler: Nitel bir inceleme
- Tez No: 759725
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFİYE SERRA MÜDERRİSOĞLU, PROF. DR. GÜLER FİŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Psychology, Health Care Management
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
COVID-19 pandemisi dünyanın dört bir yanında sağlık çalışanlarını muazzam bir baskı altında bırakmıştır. Birçok zorlayıcı yükün kesişiminde olmalarına rağmen şimdiye dek gerçekleştirilmiş herhangi bir çalışma ön saflarda görevlendirilen kadın hemşirelerin deneyimine odaklanmamıştır. Mevcut çalışma, yazındaki bu boşluğu doldurmayı ve ilgili dinamik güç ilişkilerini incelemek adına kesişimsellik perspektifini tanıtmayı hedeflemiştir.“Constructivist Grounded Theory”üzerine kurulu bir nitel metod benimsenmiş ve 12 kadın hemşire ile süreçteki deneyimlerini keşfetmek amacıyla açık uçlu bireysel görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Kovid kliniklerinde 2 ile 20 ay arası enfekte hastalar ile çalışma deneyime sahip olan katılımcıların tamamı İstanbul'daki bir pandemi hastanesinde bulunan kadın hemşireler arasından seçilmiştir. Görüşmelerin analizinden ortaya çıkan temalar dört başlık altında sunulmuştur: (1) 'ilk şok ve pandemiye giriş', (2) 'çoklu cephelerde savaş', (3) 'zorluklara karşın dayanmak' ve son olarak, (4) 'kabulleniş, uyumlanma ve ustalık'. Katılımcıların anlatılarında gurur, dayanıklılık ve güçlenme temalarına ek olarak halk ve otoriteler tarafından feda edilmiş, yüzüstü bırakılmış ve göz ardı edilmiş olmaya bağlı olarak öfke ve kırgınlık duyguları ön plana çıkmıştır. Mevcut çalışma aynı zamanda ön saflarda çalışan kadın hemşireler gibi dezavantajlı ve çoklu baskılara maruz kalan grupların yaşadığı güç bazlı eşitsizliklerin, baskıların ve kullandıkları baş etme stratejilerinin anlaşılmasında kesişimsellik perspektifinin önemine işaret etmiştir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic has placed healthcare workers around the globe under immense pressure. Although women nurses working at the front lines are positioned at the intersection of several particularly challenging burdens, no studies conducted so far in the literature have focused on their experiences. The current study aimed to address this gap while also introducing the perspective of intersectionality to view the dynamic relations of power involved. A qualitative method based on the Constructivist Grounded Theory was utilized to conduct in-depth, individual interviews and open-ended explorations of the lived experiences of 12 women nurses. The participants were recruited from a designated pandemic hospital in Istanbul, Turkey, and had experiences ranging from 2 to 20 months working with infected patients in Covid-wards. The analysis was presented under four headings: (1) initial shock and into the pandemic, (2) war on many fronts, (3) enduring despite adversity, and (4) acceptance, adaptation, and mastery. Anger and hurt emerged from the participants' narratives due to feelings of being sacrificed, let down, and neglected by the public and authorities, in addition to themes of pride, endurance, and empowerment. The current study also posits that an intersectional perspective could be beneficial in viewing the power-based inequalities, strains, and corresponding coping strategies of disadvantaged and multiply oppressed groups such as women front-line nurses.