Yapı bilgi modellemesinin (BIM) proje yönetiminde zaman ve maliyete olan etkisinin incelenmesi
Researching the effect of building information modeling on time and cost in project management
- Tez No: 759756
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFA BOZKURT COŞKUN, DOÇ. DR. RÜVEYDA KÖMÜRLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
İnşaat sektörü birçok farklı disiplinin bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. Paydaşların birlikte çalışabilmesi ve kısa zaman, az maliyet ve yüksek kalite de projeler ortaya çıkarabilmek için proje yönetimi hayati bir öneme sahiptir. Geçmişten günümüze yapılan inşaat projelerinde, çeşitli proje yönetim teknikleri kullanılmıştır. Kullanılan bu yönetim teknikleri ile proje yönetimine olumlu katkılar sağlanmıştır. Özellikle zaman ve maliyet yönünden olumlu katkı sağladığı görülmektedir. Ancak kullanılan bu geleneksel yönetim tekniklerinde aksama yaşanan noktalar olduğu da görülmüştür. Bu aksamalara çözüm olarak, son 5-10 yıldır daha sık kullanılmaya başlayan Yapı Bilgi Modellemesi geliştirilmiştir. Yapı Bilgi Modellemesi üç boyutlu tasarımı felsefe edinen, birçok proje türünü bir ortamda görülmesini sağlayan, zaman ve maliyet yönetimini kendi içinde yapılmasını sağlayan bir proje yönetim tekniğidir. Geçmişten günümüze inşaat projelerinde yaşanan sorunları keşfederek bunlara çözümler üretmiş ve sektöre birçok yeniliğin girmesini sağlamıştır. Özellikle nesne tabanlı modelleme, çakışma analizi, otomatik metraj ve birlikte çalışabilirlik özellikleri ile zaman ve maliyet yönetiminde ciddi tasarruflar edilmesini sağlamıştır. Sağladığı etkiler ile inşaat projelerin daha doğru şekilde yönetilmesini sağlamıştır. Bu tez kapsamında, proje yönetim kavramı, metodolojileri, teknikleri, Yapı Bilgi Modellemesi kavramı, Yapı Bilgi Modellemesinin getirdiği yenilikler, proje yönetim tekniklerine sağladığı etkiler literatür araştırması ile incelenmiştir. Araştırma kısmında ise alan çalışması yapılmıştır. Yapılan alan çalışmasında Yapı Bilgi Modellemesi ile çalışan 150 tane firmaya, 24 sorudan oluşan alan çalışması gönderilmiştir. 91 tane firma yetkilisi alan çalışmasına katılım göstermiştir. Alan çalışmasına katılan firmalara, ağırlıklı olarak Yapı Bilgi Modellemesi ile gelen yeniliklerin zaman ve maliyete olan etkilerini inceleyen sorular yöneltilmiştir. Verilen yanıtlara bakıldığında, %45 oranında firma çakışma analizi özelliğinin zamandan %10'dan fazla tasarruf sağladığını, %42 oranında firma birlikte çalışabilirlik özelliğinin %10'dan daha fazla tasarruf sağladığı yanıtlarını vermiştir. %38 oranında firma çakışma analizi özelliğinin %10'dan daha fazla maliyetten tasarruf sağladığı, %39 oranında firma otomatik metraj özelliğinin %10'dan daha fazla maliyetten tasarruf sağladığı, %38 oranında firma birlikte çalışabilirliğin %10'dan daha fazla maliyetten tasarruf sağlattığı yanıtlarını vermiştir. Ağırlıklı ortalama olarak bakıldığında Yapı Bilgi Modellemesinin zamandan %6,96, maliyetten %6,55 oranında tasarruf sağladığı saptanmıştır. Bu doğrultuda Yapı Bilgi Modellemesinin getirdiği yeniliklerin, proje yönetimine olumlu etki yaptığı, zamandan ve maliyetten tasarruf sağladığı görülmüş olup, inşaat sektöründe yaygınlaşmasının olumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The construction industry is formed by the combination of many different disciplines. Project management is of vital importance in order for stakeholders to work together and to produce projects with short time, low cost and high quality.Various project management techniques have been used in construction projects from past to present. With these management techniques used, positive contributions have been made to project management, especially to time and cost. However, it has been observed that there are points of disruption in these traditional management techniques. As a solution to these disruptions, the Building Information Modeling management technique, which has been used more frequently in the last 5-10 years, has been developed. Building Information Modeling is a project management technique that adopts threedimensional design as a philosophy, enables many types of projects to be seen in one environment, and enables time and cost management to be done in itself. It has discovered the problems experienced in construction projects from the past to the present and has produced solutions to them and has enabled many innovations to enter the sector. Especially with its object-based modeling, conflict analysis, automatic metering and interoperability features, it has provided significant savings in time and cost management. With the effects it provides, it has ensured that the construction projects are managed more accurately. Within the scope of this thesis, the concept of project management, its methodologies, techniques, the concept of Building Information Modeling, the innovations brought by, its effects on project management techniques have been examined through literature research. In the research part, a field study consisting of 24 questions is carried out. It is sent to 150 companies working with Building Information Modeling. 91 company representatives participated in the field study. The companies participating in the fieldwork were asked questions mainly examining the effects of the innovations brought by Building Information Modeling on time and cost. Looking at the answers given, 45% of the companies said that the conflict analysis feature saves more than 10% of the time, and 42% of the companies answered that the interoperability feature saves more than 10%. 38% companies responded that the conflict analysis feature saves more than 10% cost, 39% companies answered that the automatic metering feature saves more than 10% cost, and 38% companies answered that interoperability saves more than 10% cost has given. When looked at the weighted average, it was determined that Building Information Modeling saved 6.96% of time and 6.55% of cost. In this direction, it has been seen that the innovations brought by Building Information Modeling have a positive effect on project management, saving time and cost, and it has been seen that its spread in the construction sector is positive.