Yoğun bakım ünitesinde takip edilen COVİD-19 hastalarında kortikosteroid kullanımının sekonder enfeksiyon üzerine etkisi
The effect of corticosteroid use on secondary infection with COVİD-19 patients in the intensive care unit
- Tez No: 759870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA SULTAN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Coronavirus hastalığı 2019 yaygın akciğer hasarıyla ilişkilidir. Glukokortikoidler inflamasyon aracılı akciğer hasarını modüle edebilir ve solunum yetmezliğine,ölüme ilerlemeyi azaltabilir. Bu çalışmada yoğun bakımdaki COVID-19 hastalarında kullanılan kortikosteroidlerin ikincil enfeksiyonlara olan etkisini ve sağ kalıma olan etkisini inceledik. Gereç ve Yöntem: Kortikosteroid alan 114 hasta, kortikosteroid almayan 94 hasta ile karşılaştırılmıştır. Hastaların verileri retrospektif incelenmiştir. On sekiz yaşından küçük, gebe, postoperatif, malignitesi olan, immünsupresif ve anti-sitokin tedavi alan, tedavi öncesi sekonder enfeksiyonu olan, 48 saatten az yatan hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Hastaların demografik özellikleri; komorbiditeleri; APACHE II ve SOFA skorları; kan, idrar ve trakeal aspirat kültüründe üreyen patojenler kaydedilmiştir. C-reaktif protein, prokalsitonin ve hemogram değerleri kaydedilmiştir. Hastaların mortalitesi, yatış süreleri, mekanik ventilasyondaki gün sayıları, inotrop ihtiyaçları ve renal replasman ihtiyaçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Coronavirus disease 2019 is associated with widespread lung damages. Glucocorticoids can modulate inflammation-mediated lung damages and thus reduce progression to respiratory failures and death. In this study, we examined the effect of corticosteroid on secondary infections and its effect on survival in patients who were followed up with COVID-19 in the intensive care unit. Materials and Methods: 114 patients who received corticosteroid therapy were compared with 94 patients who did not receive corticosteroid therapy. The data of the patients were retrospectively analyzed. Patients younger than eighteen years of age, pregnant, post-operative, with malignancy, receiving immunosuppressive and anti-cytokine therapy, with pre-treatment infection, and with a stay of less than 48 hours were not included in the study. Demographic characteristics, comorbidities, APACHE II and SOFA scores of the patients and pathogens grown in blood culture, urine culture and tracheal aspirate culture were recorded. In addition, C-reactive protein, procalcitonin and values in the hemogram were recorded. Mortality, number of days of intensive care stay, total number of mechanical ventilation days, need for inotropic support and need for renal replacement therapy of the patients were compared. In the results< p.0.05 was evaluated as statistical significance. Results: Patients in both groups were found to be similar in terms of age and sex. In both groups, the percentage of male patients was higher.