Kortikosteroid tedavisinin COVID-19 tanısı ile yatan hastalarda hastanede yatış süresi, oksijen ihtiyacı ve hasta sağkalımına etkileri
The effects of corticosteroid treatment on duration of hospitalization, oxygen demand and survival in hospitalized COVID-19 patients
  1. Tez No: 760727
  2. Yazar: HATUN GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ŞAHİN, PROF. DR. SERAP GENÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
COVID-19'un yüksek bulaşıcılığı, morbiditesi ve mortalitesi nedeniyle optimal tedavi yaklaşımı önemlidir. Patogenezde bağışıklık sisteminin aşırı aktivasyonu ve immün disregülasyon rol oynadığından kortikosteroid tedavisinin etkinliğini değerlendiren çalışmalar yapılmıştır. Halen kortikosteroidin dozu ve türü tartışılmaktadır. Çalışmamızda, hastanede yatan COVID-19 hastalarında kortikosteroid tedavisinin etkinliğini değerlendirmek amaçlandı. Mehmet Ali Aydınlar Acıbadem Üniversitesi Maslak Hastanesi'nde 15 Mart 2020-31 Mayıs 2021 tarihleri arasında yatırılarak izlenen hastaların tıbbi kayıtları retrospektif olarak incelenerek, verilen tedaviler ve sonuçları değerlendirildi. Hastalar kortikosteroid tedavisi verilmesine göre iki gruba; kortikosteroid verilenler de izlem sırasında uygulanan maksimum dozlara göre dört gruba; kortikosteroid türüne göre de üç gruba ayrıldı. Gruplar hospitalizasyon süresi, oksijen ihtiyacı, yoğun bakım takibi ve mortalite açısından birbiriyle karşılaştırıldı. Çalışmamıza 587 hasta dahil edildi. Kortikosteroid grubunda yoğun bakım ünitesine yatış oranı daha yüksek bulunurken (p0.05). Öte yandan maksimum ≤40 mg/gün metilprednizolon ve eşdeğeri kortikosteroid verilen grupta mortalite ve yoğun bakım ünitesine yatış oranı diğer gruplardan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük bulundu (sırasıyla p=0.014; p=0.009). Deksametazon verilenlerde hospitalizasyon süresi metilprednizolon verilenlere kıyasla daha kısaydı (p=0.036). Ayrıca deksametazon grubunda hiç mortalite görülmedi. Sonuç olarak hastanede takip edilen COVID-19 hastalarında, düşük doz kortikosteroid ve deksametazon tedavisinin sağkalım üzerine etkili olduğu gözlenmiştir. Kortikosteroid tedavisinin kime, ne zaman, hangi dozda, hangi türde, ne kadar süreyle verileceğini belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Due to high infectiousness, morbidity and mortality of COVID-19, optimal treatment approach is important. Since overactivation of the immune system and immune dysregulation is involved in the pathogenesis, studies evaluated the effectiveness of corticosteroid therapy. The dose and type of corticosteroid is currently under discussion. In our study, we aimed to evaluate the effectiveness of corticosteroid therapy in hospitalized COVID-19 patients. Medical records of patients hospitalized at Mehmet Ali Aydınlar Acibadem University Maslak Hospital during 15 March 2020-31 May 2021 were retrospectively reviewed. The patients were divided into two groups with and without corticosteroid therapy; corticosteroid group was also divided into four groups according to the maximum doses administered and three groups according to corticosteroid type. The groups were compared in terms of duration of hospitalization, admission to the intensive care unit, and mortality. The study included 587 patients. The rate of intensive care admission was higher in the corticosteroid group (p0.05). Mortality and intensive care admission rates in the subgroup given maximum ≤40 mg/day methylprednisolone and equivalent corticosteroid treatment were significantly lower than the other groups (p=0.014; p=0.009, respectively). The duration of hospitalization in dexamethasone group was shorter than methylprednisolone group (p=0.036). There was no mortality in dexamethasone group. As a result; low-dose corticosteroid and dexamethasone treatment is shown as effective on survival in hospitalized COVID-19 patients. More studies are needed to determine to whom, when, at what dose, what type, and for how long corticosteroid therapy should be given.