Yoğun bakım ünitesinde takip edilen non-diyabetik COVID-19 hastalarında insülin ihtiyacının mortalite ve morbidite üzerine etkisi
The effect of insulin need on mortality and morbidity in patients with non-diabetic COVID-19 followed in the intensive care unit
  1. Tez No: 716189
  2. Yazar: KADİR YEŞİLDAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FETHİ GÜLTOP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: COVID-19 asemptomatik olabileceği gibi mortal seyredebilen pandemiye sebebiyet vermiş bir hastalıktır. Kortikostreoidler tedavide önemli yer tutarak mortalite ve morbiditeyi azalttığı bilinmektedir. DM tanısı olsun ve ya olmasın COVID-19 hastalarında; viral enfeksiyona bağlı insülin rezistansı, pankreas beta hücreleri hasarı ve kortikosteroid kullanımı sonucu kan şekeri regülasyonunda zorluklar yaşanmaktadır. Çalışmamızda yoğun bakım ünitesinde takip edilen non-diyabetik COVID-19 hastalarında oluşan insülin ihtiyacının mortalite ve morbidite üzerine etkisini belirlemek, insülin ihtiyacı ile hastalığın şiddetinin korelasyonunun araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 1 Eylül 2020 ve 31 Mayıs 2021 tarihleri arasında, TC Sağlık Bakanlığı Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi yoğun bakım ünitesinde COVID-19 tanısı ile yatış yapılan, daha önceden bilinen Diabetes Mellitus tanısı olmayan 18 yaşından büyük hastalar dahil edildi, yoğun bakımdaki yatış sürecinde 24 saatten fazla insülin kullanım ihtiyacı olan hastalar ile insülin ihtiyacı olmayan hastalar karşılaştırıldı. Demografik veriler ve internasyon skorlamaları, insülin ihtiyacının dozu başlanma zamanı ve süresi, kullanılan kortikosteroid dozu başlanma zamanı ve süresi, mekanik ventilatör ihtiyacı, antiviral ve immünmodülatör tedaviler, prognostik laboratuvar belirteçleri, enfeksiyon parametreleri değerlendirildi, 1.3 ve 6. Ay mortalite ve DM tanıları araştırıldı. Çalışmanın istatistiksel analizinde Statistical Package for Social Sciences (SPSS) Version 22.0 (SPSS inc., Chicago, IL, ABD) istatistik programı kullanıldı. Tüm analizlerde p1 mg/kg/gün metilprednizolon ve eşdeğer doz deksametazon uygulanan hastalarda insülin ihtiyacı daha fazla saptandı (p=0,002). Prognostik laborotuvar belirteçlerinden sadece yatış süreci boyunca ölçülen en yüksek CRP değeri insülin ihtiyacı olan hastalarda anlamlı yüksek saptandı (p=0,001).
Özet (Çeviri)
İntroduction and Aim: COVID-19, is a disease that can be asymptomatic or even fatal, leading to a pandemic. It is known that corticosteroid has an important place in the treatment process and reduces mortality and morbidity. In COVID-19 patients with or without a diagnosis of DM; as a result of insulin resistance due to viral infection, damage to pancreatic beta cells and corticosteroid use, difficulties are experienced in blood glucose regulation. In our study, it was aimed to determine the effect of insulin requirement on mortality and morbidity in non-diabetic COVID-19 patients followed in the intensive care unit, and to investigate the correlation between insulin requirement and the severity of the disease. Material and Method: Between September 1, 2021 and May 31, 2021, the patients older than 18 years of age who were hospitalized in the intensive care unit of TR Ministry of Health Prof Dr Cemil Tascioglu City Hospital with the diagnosis of COVID-19 and without a previous diagnosis of diabetes mellitus were included. Patients who need more insulin use and those who do not need insulin were compared. Demographic data and hospitalization scores, starting time and duration of insulin therapy, type of corticosteroid used, starting time and duration of corticosteroid dose, mechanical ventilator need, antiviral and immunomodulatory treatments, prognostic laboratory markers, infection parameters were evaluated, 1.3 and 6 months mortality and DM diagnoses were investigated. Statistical Package for Social Sciences (SPSS) Version 22.0 (SPSS inc., Chicago, IL, USA) statistical program was used in the statistical analysis of the study. In all analyses, p1 mg/kg/day methylprednisolone and equivalent dose dexamethasone (p=0.002). Among the prognostic laboratory markers, only the highest CRP value was found to be significantly higher in patients who needed insulin (p=0.001).