Anal apseli hastaların immün yetmezlik açısından ve IVIG tedavisine yanıtlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients with anal abscesses in terms of immunodeficiency and theiR response to ivig therapy
- Tez No: 759872
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİŞAN YILDIRAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk İmmünolojisi ve Allerji Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Anal kript ve bezlerin obstrüksiyonu sonucu oluşan perianal apseler genellikle bir yaş altında ve erkek çocuklarda görülmektedir. Tedavisinde drenaj ve antibiyotik uygulanmaktadır. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde anal apse teşhisi konulan bir yaş altı ve üstü hastaların demografik özellikleri, laboratuvar bulguları ve IVIG tedavisine cevapları immün yetmezlik açısından retrospektif olarak karşılaştırıldı. Hastalar ve Yöntem: Çalışmamızda 01.01.2017-01.05.2022 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesine başvuran anal apse tanılı hastalar 1 yaş ve altı (n:36) ve 1 yaş üstü (n:34) olmak üzere iki grup olarak ele alındı. Hastalar anamnez, fizik muayene, laboratuvar bulguları ve uygulanan tedaviler ile immün yetmezlik ve altta yatan diğer hastalıklar açısından retrospektif olarak incelendi. IVIG tedavisine cevap abse tekrarı ile değerlendirildi. Bulgular: Hastaların teşhis konulduğunda %40'ına altta yatan bir hastalık eşlik etmekte idi. OMÜ Çocuk hastanesinde yılda 17.000 civarında poliklinik yapılmakdadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Perianal abscesses caused by obstruction of the anal crypts and glands are generally seen in boys and under one year old. Abscess drainage and antibiotics are used in the treatment. Demographic characteristics, laboratory findings, immunodeficiencies of patients responses to IVIG and other treatments who were admitted to our hospital and diagnosed with anal abscess were compared retrospectively. Methods: Patients diagnosed with anal abscess who applied to Ondokuz Mayıs University (OMU) Medical Faculty Hospital between 01.01.2017-01.05.2022 were considered in two groups as under 1 year old (n: 36) and over (n: 34). The patients were evaluated retrospectively in terms of anamnesis, physical examination, laboratory findings and treatments, immunodeficiency and other underlying diseases. Response to IVIG treatment was evaluated by abscess recurrence. Results: An underlying disease was found in % 40 of the patients at the time of diagnosis. In OMU Children's Hospital, approximately 17.000 outpatient clinics are performed per year.