İstmoselli olgularda endometrial mikrobiyatada oluşan değişikliklerin araştırılması
Investigation of changes in endometrial microbiota in isthmoseli cases
- Tez No: 759873
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF SERHAN CEVRİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Sezaryen skar defekti (SSD) olarak da bilinen istmosel, sezaryen kesisinde myometriyumun bütünlüğünün bozulması ve myometriyumdaki açıklığın visseral peritona doğru girinti yapmasıdır. İstmosel kesesinde biriken artık adet kanı kronik endometrite neden olabilir. Çalışmada istmosel hastalarına uygulanan histeroskopik cerrahi yaklaşımının (istmoplasti) klinik başarısı araştırıldı. Ayrıca istmoplastinin endometriyal kavite mikrobiyomu üzerindeki etkisi araştırıldı. GEREÇ VE YÖNTEM: İstmosel semptomları ile başvuran ve transvajinal ultrasonografilerinde (TVUSG) istmosel saptanan 40 kadın çalışmaya dahil edildi. Ameliyattan önce ve ameliyattan 3 ay sonra uterus kavitesinden alınan lavaj örneklerine nükleik asit izolasyonu, 16S rRNA PCR, yeni nesil dizileme, biyoinformatik ve istatistiksel analiz ile mikrobiyolojik kültür ve mikrobiyom analizleri uygulandı. Ameliyat sonrası kontroller öncesi ve sırasında istmosel çap ölçümleri ve semptom sorgulamaları yapıldı. BULGULAR: Çalışma 22 kadınla tamamlandı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Isthmocele, also known as cesarean scar defect (CSD), is the disruption of the integrity of the myometrium in the cesarean section incision and the indentation of the opening in the myometrium towards the visceral peritoneum. Residual menstrual blood accumulating in the isthmocele sac can cause chronic endometritis. In the study, the clinical success of the hysteroscopic surgical approach (isthmoplasty) applied to the patients with isthmocele was investigated. In addition, the effect of isthmoplasty on the endometrial cavity microbiome was investigated. MATERIALS AND METHODS: Forty women who presented with symptoms of isthmocele who were found to have isthmocele in their transvaginal ultrasonographies (TVUSG) were included in the study. Microbiological culture and microbiome analyzes by nucleic acid isolation, 16S rRNA PCR, next generation sequencing, bioinformatics and statistical analysis were applied to lavage samples taken from the uterine cavity before and 3 months after surgery. Isthmocele diameter measurements and symptom inquiries were made before and during postoperative controls. RESULTS: The study was completed with 22 women.