Ülseratif kolit hastalarında serum nötrofil gelatinase ilişkili lipokalin (NGAL) düzeyinin hastalık aktivasyonu ile ilişkisi
The relationship of serum neutrophil gelatinase-related lipocalin (NGAL) level with disease activation in patients with ulcerative colitis
  1. Tez No: 759888
  2. Yazar: MUSTAFA SERHAN ERAYMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KANTARÇEKEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: İnflamatuar barsak hastalıkları (İBH), gastrointestinal kanalın remisyon ve alevlenmeleriyle seyreden kronik inflamatuar hastalıklardır. Ülseratif Kolit (ÜK) ve Crohn hastalığı (CH) olmak üzere iki ana alt gruba ayrılmaktadır. Ülseratif kolit kolonun kronik, tekrarlayan, kontrolsüz inflamasyonu şeklinde kendini gösteren bir hastalıktır. İBH'da atak sonrası mevcut mukozal iyileşmeyi göstermenin tek mevcut standart yolu endoskopidir, ancak kan da gösterge olabilecek belirteçlere yüksek ihtiyaç vardır. Çalışmamızdaki amaç; Klinik, laboratuvar ve endoskopik olarak aktif ÜK hastalarında serum Nötrofil Gelatinase İlişkili Lipokalin (NGAL) düzeyinin saptanması ve bu hastaların remisyonda olan ÜK hastaları ve normal bireyler ile karşılaştırmaktır. Gereç-Yöntem: Bu çalışmada KSÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji polikliniğine ÜK kontrol muayenesi ve atak ile başvuran hastalar değerlendirildi. Truelove Witts kriterlerine göre klinik olarak atakta olan 27 ÜK hastası, remisyonda olan 27 ÜK hastası ve 26 kontrol grubu değerlendirildi. Bu hastaların demografik ve laboratuvar verileri ile serum NGAL düzeyleri kaydedildi. Bulgular: Çalışmamamız da yapılan laboratuvar sonuçları incelendiğinde beyaz küre, nötrofil, eritrosit sedimentasyon hızı (ESH), C reaktif protein (CRP), Nötrofil/Lenfosit oranı (NLO), Platelet/Lenfosit oranı (PLO), hemoglobin ve lenfosit değerlerinde gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p değerleri sırasıyla 0,023, 0,002,
Özet (Çeviri)
Purpose: Inflammatory bowel diseases (IBD) are chronic inflammatory diseases of the gastrointestinal tract that progress with remissions and exacerbations. It is divided into two main subgroups: Ulcerative Colitis (UC) and Crohn's disease (CH). Ulcerative colitis is a disease that manifests itself as chronic, recurrent, uncontrolled inflammation of the colon. Endoscopy is the only current standard way of demonstrating mucosal healing after an attack in IBD, but there is a high need for markers that can be indicative in blood. The purpose of our study; To determine the serum Neutrophil Gelatinase-Associated Lipocalin (NGAL) level in clinically, laboratory and endoscopically active UC patients and to compare these patients with UC patients in remission and normal individuals. Materials-Methods: In this study, patients who applied to KSU Medical Faculty Hospital Gastroenterology outpatient clinic with UC control examination and exacerbation were evaluated. According to the Truelove Witts criteria, 27 patients with clinically relapsed UC, 27 patients with remission and 26 controls were evaluated. Demographic and laboratory data and serum NGAL levels of these patients were recorded. Results: When the laboratory results in our study were examined, there were statistically significant intergroup values for white blood cell, neutrophil, erythrocyte sedimentation rate (ESR), C-reactive protein (CRP), Neutrophil/Lymphocyte ratio (NLR), Platelet/Lymphocyte ratio (PLR), hemoglobin and lymphocyte values. A significant difference was found respectively (p values 0.023, 0.002,