Tiroid cerrahisi geçirecek hastalarda palming manevrasının preoperatif anksiyete, hemodinami ve entübasyon yanıtı üzerine etkileri
The effects of the palming maneuver on preoperative anxiety, hemodynamia and intubation response in patients to receive thyroid surgery
- Tez No: 759887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUREDDİN YÜZKAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Tiroid cerrahisi geçirecek hastalarda palming manevrasının preoperatif anksiyete, hemodinami ve entübasyon yanıtı üzerine etkilerini araştırmak Yöntem: Araştırmaya tiroid cerrahisi geçirecek, 18-65 yaş arası, ASA risk sınıflaması I ve II olan, toplam 80 hasta çalışmaya dâhil edildi. Hastalar kapalı zarf yöntemi ile iki gruba randomize edildi. Her iki grubun preoperatif bekleme odasına gelişlerinde vital değerleri ve STAI ölçeği kullanılarak anksiyete düzeyleri kaydedildi (T1). Palming manevrası uygulanan (Grup P) ve konrol grubundaki (Grup N) hastaların preoperatif bekleme odasına gelişlerinin 15.dakikalarında (T2) tekrar vital parametreleri ve anksiyete düzeyleri ölçüldü. Ameliyat odasına alınan hastaların entübasyon öncesi ve entübasyon sonrası vital değerleri kaydedilerek laringoskopi yanıtı değerlendirildi. Bulgular: Grup P'de preoperatif bekleme odasındaki 15.dk (T2) da ölçülen anksiyete düzeyleri, kalp tepe atımı hızı, sistolik, diyastolik, ortalama kan basıncı değerlerinin preoperatif bekleme odasındaki 1.dk'ya (T1) göre düşüşü Grup N'den anlamlı olarak daha fazlaydı. Grup N'de preoperatif bekleme odasındaki 15.dk (T2) daki SPO2 değerinin preoperatif bekleme odasındaki 1.dk'ya (T1) göre düşüşü Grup P'ye göre anlamlı olarak daha fazlaydı. Gruplar arasında entübasyona yanıt olarak kaydettiğimiz hemodinamik verilerin değişim miktarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu. Preop 1.dk/ 15. dk (T1/T2) STAI skoru değişimi ile kalp tepe atımı, sistolik ve diyastolik kan basıncı, ortalama arter basıncı değişimi arasında anlamlı pozitif korelasyon, SpO2 değişimi arasında anlamlı negatif korelasyon gözlenmiştir. Sonuç: Tiroid cerrahisi geçirecek hastalarda preoperatif dönemde uygulanan palming manevrasınn ameliyat öncesi anksiyete düzeyi ve kan basıncı, kalp atım hızı değerlerini etkili bir şekilde azalttığı, ancak entübasyon yanıtı üzerinde bir etkisi olmadığını tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Purpose: Our aim is to investigate the effects of palming maneuver on preoperative anxiety, hemodynamics and intubation response in patients undergoing thyroid surgery. Methods: A total of 80 patients, aged 18-65 years, ASA risk classification I and II, who were going to undergo thyroid surgery, were included in the study. Patients were randomized into two groups using the closed envelope method. Vital values and using the STAI scale anxiety levels of both groups were recorded upon arrival to the preoperative waiting room. The laryngoscopy response was evaluated by recording the vital values of the patients who were taken to the operating room before and after intubation. Results: Anxiety levels, the peak of heart rate, systolic, diastolic, mean blood pressure values measured at the 15th minute (T2) in the preoperative waiting room in Group P significantly decreased compared to the 1st minute (T1) values in the preoperative waiting room. The decrease in the SPO2 value at the 15th minute (T2) in the preoperative waiting room was significantly higher in Group N than at the 1st minute (T1) in the preoperative waiting room, compared to Group P. There was no statistically significant difference in the amount of alteration in the hemodynamic data recorded in response to intubation between the groups. A significant positive correlation was observed between the change in STAI score at preop 1.min/ 15.min (T1/T2) and peak heart rate, systolic and diastolic blood pressure, mean arterial pressure alteration, and a significant negative correlation was observed between SpO2 alteration. Conclusion: We realized that the palming maneuver applied in the preoperative period in patients who are going to undergo thyroid surgery effectively reduces the preoperative anxiety level, blood pressure, heart rate values, but has no effect on the intubation response.