1/25000 ölçekli topoğrafik haritaların L19C3-M19B4 arasındaki paftalarına göre Aydın İli yer adları
Aydın province place names according to map sheets between L19C3-M19B4 of 1/25000 scale topographic maps
  1. Tez No: 759922
  2. Yazar: TÜRKAN AŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT KURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Çalışmada 1/25000 ölçekli topoğrafik haritalar temel alınmış ve bu haritalardan elde edilen yer adlarının tasnif çalışması yapılmıştır. Giriş bölümünde çalışmanın amacı, izlenilen yol, yöntem ve ele alınan malzemenin nasıl değerlendirilip işlendiği hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde çalışmanın konusu olan Aydın İli'nin bugüne kadar aldığı adlar, tarihçesi, coğrafyası ve ilin siyasi bölümlerine değinilmiştir. İkinci bölümde yeradbilimin çalışma alanlarını diğer bilim dallarıyla arasındaki ilişkiyi ve yer adlarının yapısı konusundan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde çalışmaya ait coğrafî ve adbilimsel terimlerin açıklamalarına yer verilmiştir. Dördüncü bölümde topoğrafik haritalardan elde edilen yer adlarının tasnifi yapılmıştır. Çalışmanın sonunda ise elde edilen sayısal veriler değerlendirilmiş ve sonuç verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, 1/25000 scale topographic maps were taken as basis and the classification study of the place names obtained from these maps was made. In the introduction, information is given about the purpose of the study, the path followed, the method and how the material discussed is evaluated and processed. In the first chapter, the origin of the name of Aydın province which is study tittle, its history, geography, and political components of the province are mentioned. In the second part, the fields of study of toponomy, its relationship with other disciplines and the structure of place names are mentioned. In the third chapter, the explanations of the geographical and onomastic terms of the study are given. In the fourth chapter, the classification of place names obtained from topographic maps has been made. At the end of the study, the numerical data obtained were evaluated and information about the results was given.