Samsun Gazi Hastanesi nöroloji bölümüne bilişsel bozukluk ile başvuran hastalarda ikincil demans sendromları sıklığının araştırılması
Investigation of the frequency of secondary dementia syndromes in patients applying to Samsun Gazi Hospital neurology department with cognitive disorder
- Tez No: 759954
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKTAŞ MURAT YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç : Samsun Gazi Hastanesi nöroloji bölümüne kognitif bozukluk ile başvuran hastalarda ikincil demans sendromları sıklığının araştırılması amaçlanmaktadır. Yöntem : Bu çalışma analitik, kesitsel ve retrospektif tipte bir çalışmadır. Ocak 2019 ile Aralık 2021 tarihleri arasında Samsun Gazi Devlet Hastanesi nöroloji polikliniğine bilişsel bozuklukla başvuran 18 yaş üzeri, tıbbi kayıtlarında yaş, cinsiyet, tanı, hemogram, glukoz, vitamin B12, TSH tetkikleri ve MMSE puan düzeyleri mevcut olan toplam 250 adet hastayı içermektedir. Bulgular : Çalışmadaki hastaların %60,8'i (n=152) kadın, %39,2'i (n=98) erkektir. Katılımcıların ön tanıları karşılaştırıldığında olası birincil demans oranı %78,8 , olası ikincil demans oranı %13,6 , hafif bilişsel bozukluk oranı %7,6 olarak görülmüştür. MMSE puan değerleri, birincil ve ikincil demans arasında ise istatiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. MMSE puan değerlerini etkileyen faktörlere bakıldığında yaş, cinsiyet ve TSH hormonu olduğu görülmüştür. TSH hormon düzeyleri değerlendirilmesinde 24 hastada (%9,6) yüksek düzeyler (>4,2 uIU/mL ) saptanmıştır. Vitamin B12 düzeyleri 26 hastada (%10,4) düşük düzeylerde (
Özet (Çeviri)
Aim : It is aimed to investigate the frequency of secondary dementia syndrome in patients who applied to Samsun Gazi Hospital neurology department with cognitive impairment. Methods : This study is an analytical, cross-sectional and retrospective study. It includes a total of 250 patients over the age of 18 who applied to the Neurology Outpatient Clinic of Samsun Gazi State Hospital between January 2019 and December 2021, with medical records of age, gender, diagnosis, hemogram, glucose, vitamin B12, TSH tests and MMSE score levels. Results : 60,8% (n=152) of the patients in the study were female and 39,2% (n=98) were male. When the preliminary diagnoses of the participants were compared, the rate of possible primary dementia was 78,8%, the rate of possible secondary dementia was 13,6%, and the rate of mild cognitive impairment was 7,6%. MMSE score values were not statistically significant between primary and secondary dementia. When the factors affecting the MMSE score values were examined, it was seen that age, gender and TSH hormone. In the evaluation of TSH hormone levels, high levels (>4,2 uIU/mL) were found in 24 patients (936%). Vitamin B12 levels were found to be low (