Laktik asit bakterilerinden elde edilen postbiyotiklerin in-vitro antimikrobiyal etkinlik ve tavuk göğüs etinde gıda güvenliği ve raf ömrü üzerine etkileri
In vitro antimicrobial efficacy of postbiotics obtained from lactic acid bacteria and their effects on food safety and shelf life of chicken breast meat
  1. Tez No: 759953
  2. Yazar: BERİL SERTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN İRFAN İLHAK, PROF. DR. RECEP ÇIBIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, steril inek sütü ve De Man Rogosa and Sharpe (MRS) Broth'da geliştirilen Pediococcus acidilactici, Lactiplantibacillus plantarum ve Latilactobacillus sakei'den elde edilen hücre içermeyen süpernatantların (CFS) bazı gıda patojenlerine (Salmonella spp., Listeria monocytogenes, Escherichia coli O157:H7 ve Brucella melitensis) karşı antibakteriyal etkileri agar kuyucuk difüzyon yöntemi ile araştırılmıştır. MRS Broth'da üretilen laktik asit bakteri süpernatantlarının sütte geliştirilmiş olanlara göre daha büyük zon oluşturdukları görülmüştür. Nötralize edilen süpernatantlar ile zon oluşmadığı gözlendiği için, oluşan antibakteriyal etkinin süpernatantların içerdiği organik asitlerden kaynaklandığı sonucuna varılmıştır. Süpernatantların tavuk göğüs eti üzerindeki antimikrobiyal etkisini araştırmak amacıyla Salmonella spp. ve L. monocytogenes ile kontamine edilen numuneler 5 gruba ayrılmış; L. plantarum ve L. sakei süpernatantları, % 2.1'lik laktik asit solüsyonu (L.A.) ve distile su içerisine 10 dakika daldırılmıştır. Gruplarda 4 ˚C'de 17 günlük muhafaza süresince pH ve mikrobiyolojik değişiklikler incelenmiştir. Muhafazanın 8. gününde süpernatantların tavuk göğüs etlerinde Salmonella spp. sayısını 0.9 log10 kob/g azalttığı tespit edilmiştir. Kontrol ve distile su gruplarında L. monocytogenes sayısı muhafaza süresince artarken, süpernatantlar ve laktik asidin L. monocytogenes üzerine bakteriyostatik etki gösterdiği ve muhafaza boyunca bu patojenin sayısının stabil kaldığı görülmüştür. % 2.1'lik L.A., süpernatantlara kıyasla, Salmonella spp.
Özet (Çeviri)
In this study, the antibacterial effects of cell-free supernatants (CFS) obtained from Pediococcus acidilactici, Lactiplantibacillus plantarum and Latilactobacillus sakei, which were grown in sterile cow's milk and De Man Rogosa and Sharpe (MRS) Broth, against some food pathogens (Salmonella spp., Listeria monocytogenes, Escherichia coli O157:H7 and Brucella melitensis) was investigated by agar well diffusion method. It was observed that lactic acid bacteria cell-free supernatants produced in MRS Broth formed larger inhibition zones than those developed in cow's milk against pathogenic bacteria tested in the study. Since it was observed that no inhibition zone was formed with the neutralized supernatants, the antibacterial effect was attributed to the organic acids present in the supernatants. In order to investigate the antimicrobial effect of supernatants on chicken breast meat, samples contaminated with Salmonella spp. and L. monocytogenes, divided into 5 groups and immersed in supernatants of L. plantarum and L. sakei, 2.1% lactic acid solution (L.A.) and distilled water for 10 minutes. pH and microbial changes on the groups were investigated during the storage at 4 ˚C for 17 days. On the 8th day of storage, it was determined that the number of Salmonella spp. decreased by 0.9 log10 cfu/g. While the number of L. monocytogenes increased during storage in the control and distilled water groups, it was observed that the supernatants and 2.1% L.A. exhibited a bacteriostatic effect on L. monocytogenes and its number remained stable during the storage period. Compared to the supernatants, 2.1% L.A. had higher reduction rates against Salmonella spp.