SARS-CoV-2 RT-PCR eşik döngüsü değerinin hastalığın prognozu ve komplikasyonlarıyla ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluating the relation of SARS-CoV-2 RT-PCR cycle treshold value with disease prognosis and complications
- Tez No: 759975
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SELÇUK ÖZGER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnfeksiyon Hast. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmamızda SARS-CoV-2 RT-PZR eşik döngüsü değeri (viral yükü) ile Covid-19 ilişkili komplikasyon gelişimi ve mortalite arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Çalışmamız tek merkezli ve retrospektif yürütülmüştür.25 Eylül 2020-1 Ocak 2021 tarihlerinde yatarak izlenen SARS-CoV-2 PZR pozitif hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. SARS-Co-2 PCR eşik döngüsü değeri viral yükün indirek göstergesi olarak kullanılmış ve ED < 25 olanlar yüksek, ≥ 25 olanlar düşük viral yük olarak gruplandırılmıştır. Her iki grup demografik özellikler, komorbiditeler, klinik bulgular ve klinik sonlanımlar açısından karşılaştırılmıştır. Hastalar komplikasyon ve mortalite gelişen ve gelişmeyen hastalar olarak gruplandırılmıştır. Tek ve çok değişkenli analizler ile etki eden risk faktörlerinin saptanması amacıyla karşılaştırılmıştır. Çok değişkenli analizler için lojistik regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, the relationship between SARS-CoV-2 RT-PCR cycle threshold value (viral load) and Covid-19 related complications and mortality was evaluated. Our study was single-centered and retrospective. SARS-CoV-2 PCR positive patients hospitalized between September 25, 2020 and January 1, 2021 were included in the study. The SARS-Co-2 PCR cycle treshold value was used as an indirect indicator of viral load, and those with ED < 25 were grouped as high and ≥ 25 as low viral load. Both groups were compared in terms of demographic characteristics, comorbidities, clinical findings and outcomes. Patients were grouped as those with or without complications and mortality. They were compared with univariate and multivariate analyzes to determine the risk factors. Logistic regression analysis was used for multivariate analyses.