Üniversite hak sahipliğinde bulunan patentlerin ticarileştirilmesi sürecine etki eden faktörlerin araştırılması ve lisans alan / lisans veren perspektifinden bu faktörlerin etkilerinin değerlendirilmesi: Bir karma yöntem çalışması
Investigation of factors affecting the university-owned patents commercialization process and evaluation of the effects of these factors from the perspective of the licensee and the licensee:A mixed method study
- Tez No: 759976
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLAR SİVRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik ve Doğa Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, patent ticarileştirme süreçlerine etki eden faktörlerin araştırılmasının yanı sıra lisans alan ve lisans veren perspektiflerinden bu faktörlerin etki düzeylerinin ölçülmesi konusunu ele almaktadır. Çalışma karma araştırma modeli ve açımlayıcı sıralı desene uygun olarak yapılmıştır.. Nicel araştırma grubu Türkiye'de daha önce patent ticarileştirme faaliyetlerinde etkin şekilde görev yapan 20 üniversite ve 16 şirket çalışanı olmak üzere toplam 36 kişiden oluşturulmuştur. Bu araştırmada verileri toplamak için nicel çalışma için“Patent Ticarileştirme Sürecine Etki Eden Faktörlerin Araştırılması Anketi”ve nitel çalışma için açık uçlu sorulardan oluşan bir anket formu kullanılmıştır. Verilerin analizi için önce anketin her bir maddesine ait betimsel istatistikler (aritmetik ortalama ve standart sapmaları) hesaplanmış ayrıca her bir kategoriye ait olarak bağımsız t-testi uygulanmıştır. Nicel ve nitel verilerin örtüştüğü gözlenmiştir. Patent ticarileştirilmesine ilişkin literatürde belirtilen faktörler tartışılmış, etkileri ölçülmüş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the factors affecting patent commercialization processes as well as to measure the impact levels of these factors from the perspectives of the licensee and the licensor. The study was conducted in accordance with the mixed research model and the descriptive sequential pattern. The quantitative research group was formed from a total of 36 people, including 20 university and 16 company employees who previously worked effectively in patent commercialization activities in Turkey. In this study,“Survey of Factors Affecting the Patent Commercialization Process”was used for quantitative study and a questionnaire consisting of open-ended questions was used for qualitative study in order to collect the data. In order to analyze the data, the statistics of each item of the questionnaire (arithmetic mean and standard deviations) were calculated first, and an independent t-test was applied for each category. It has been observed that quantitative and qualitative data overlap. The factors mentioned in the literature on patent commercialization were discussed, their effects were measured, and recommendations were made.