Evaluation of agricultural water productivity in Somalia
Somali'de tarımsal su verimliliğinin incelenmesi
  1. Tez No: 759984
  2. Yazar: MOHAMED HASSAN OSMAN MOHAMED HASSAN OSMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. HALİM ORTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, Somali'de tarımsal su verimliliğini değerlendirmek için yürütülmüştür. Çalışmada, sulama uygulamalarının yaygın olarak yapıldığı 2°8'17.16'' Kuzey enlemi ile 45°7'16.32'' Doğu boylamı arasında kalan Lowershabelle bölgesinin Afgoi ilçesinde yer alan sulama sahası dikkate alınmıştır. Bu amaçla, tesadüfen seçilen 47 adet tarla parselinden Ağustos – Aralık 2021 tarihleri arasında gerekli bilgiler toplanmıştır. İşletme sahipleri ile yapılan görüşmelerde yetiştirdikleri ürünlerin verim (kg/ha) değerleri ile uyguladıkları sulama suyu miktarları (mm) saptanmıştır. Alanda yaygın olarak yetiştirilen mısır, sorgum, susam, domates ve muz bitkilerinin ortalama verim değerleri sırasıyla 823.00, 663.00, 471.30, 1500.28, 17573.00 kg/ha olarak belirlenmiştir. Cropwat paket programı ile mısır, sorgum, susam, domates ve muzun ortalama mevsimlik bitki su tüketimi değerleri sırasıyla 329.80, 466.11, 330.48, 433.25 ve 893.47 mm olarak hesaplanmıştır. İhtiyaç duyulan net sulama suyu miktarları ise mısır için 180.48 mm, sorgum için 270.80 mm, susam için 225.38 mm, domates için 381.972 mm ve muz için 624.50 mm olarak hesaplanırken, çiftçilerin uyguladıkları sulama suyu miktarları mısır için 408.89 mm, sorgum için 187.08 mm, susam için 415.05 mm, domates için 616.82 mm ve muz için 1314.00 mm olmuştur. Bu verilere göre, hesaplanan su kullanım randımanı değerleri mısır, sorgum, susam, domates ve muz için sırasıyla 0.25, 0.21, 0.14, 0.31, 1.91, sulama suyu kullanım randımanı değerleri 0.23, 0.90, 0.12, 0.25 ve 1.45 kg/m3 olmuştur. Verim değerlerinin düşük olması bunun yanında, üreticilerin gereğinden çok fazla sulama suyu uygulamaları, su kullanım ve sulama suyu kullanım randımanlarının çok düşük düzeyde kalmasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate agricultural water productivity in Somalia. For this purpose, the irrigation area located in Afgoi district of the Lowershabelle region, which is located between 2°8'17.16'' N latitude and 45°7'16.32'' E - longitude, where irrigation practices are common, has been taken into consideration. Firstly, necessary information was collected from 47 randomly selected field plots between August and December in 2021. The yield values in (kg/ha) and the amount of irrigation water applied (mm) were determined from farmers via interview. In addition, the crop water consumption and irrigation water requirement of the crops in the area were calculated by Cropwat software. The average yield values of maize, sorghum, sesame, tomato and banana crops widely grown in the area were determined as 823.00, 663.00, 471.30, 1500.28, 17573.00 kg/ha, respectively. By Cropwat, the average seasonal cropwater consumption values of maize, sorghum, sesame, tomato and banana were estimated as 329.80, 466.11, 30.48, 433.25 and 893.47 mm, respectively. The amount of net irrigation water needed is calculated as 180.48 mm for maize, 270.80 mm for sorghum, 225.38 mm for sesame, 381.97 2 mm for tomatoes and 624.50 mm for bananas, while the amount of irrigation water applied by the farmers was 408.89 mm for maize, 187.08 mm for sorghum, 415.05 mm for sesame, 616.82 mm for tomato and 1314.00 mm for banana. According to these data the water use efficiency and irrigation water use efficiency values were calculated as 0.25, 0.21, 0.14, 0.31, 1.91 and 0.23, 0.90, 0.12, 0.25 and 1.45 kg/m3 for maize, sorghum, sesame, tomato and banana, respectively. At the end of study, the low water use and irrigation water use efficiency were observed due to low yield and excessive irrigation water applied by farmers.