Hydrodynamic investigation of wet platform issue for semi-planing motoryacht
Yarı kayıcı teknelerde güverte ıslanması probleminin hidrodinamik analizi
- Tez No: 759999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tez, 88 ft. yarı-planing bir motor yat gövdesi formunun horoz kuyruğu olarak bilinen ıslak platform sorununun gerçek bir vaka çalışması olarak Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) yöntemini kullanarak bir araştırmasını sunmaktadır. Öncelikle, problemin tanımlanabilmesi için seyir ve maksimum hızlar olarak tanımlanan 14 deniz mili ve 24 deniz mili hızlarda orijinal tekne formunun analizleri yapılmıştır. Sorunu çözebilmek için kıç gövde formuna iki-adımlı iterasyonlar ile modifikasyonlar yapılmıştır. Başlangıçta, mevcut trim düzenleyicilerin (interceptor) boyutu artırmak ve tünel dolgusu yapılması denenmiştir. HAD analizlerinin sonuçları bu yöntemin ıslak platform sorununu engellediğini ve maksimum hızı arttırdığını göstermiştir. Lakin tünel dolgusunu sonradan eklemenin karmaşık ve yüksek maliyetli olması sebebiyle ikinci bir çalışma yapılması gerekli görülmüştür. İkinci çalışma olarak sadece trim düzenleyicilerin boyutunu büyütmenin tekneye etkisi incelenmiştir. Analizler sonucunda bu alternatifin de ıslak platform sorununu çözdüğü ancak direnç azaltmaya etkisinin ilk çalışmaya göre azaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research presents an investigation of the wet platform issue, known as the rooster tail, of an 88 ft. semi-planing motor yacht hull form, as a real case study, using the Computational Fluid Dynamics (CFD) method. First of all, the original hull form was analyzed to define the problem at cruising and maximum speeds, 14 knots, and 24 knots respectively. To solve this problem, modifications to the stern form of the hull were made in a two-step iteration. Initially, the size of the current interceptor was increased with a tunnel wedge. Results of the CFD analysis show that this modification eliminated the wet platform problem and increased the top speed of the yacht. Since the applicability of the wedge to mount is complex and costly, a second analysis with only enlarged interceptors was performed. As a result, the wet platform problem is solved, however, the resistance reduction was slightly lower