Erzurum ili Köprüköy ilçesindeki koyun ve sığırlarda eimeria SPP. varlığının araştırılması
Investigation of the presence of eimeria SPP. in sheep and cattle in Köprüköy district of Erzurum province
- Tez No: 760003
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BALKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Coccidiosis omurgalılarda ve omurgasızlarda hücre içi protozoonların neden olduğu paraziter bir hastalıktır. Hastalık ekonomik ve tıbbi öneme sahiptir, sığırları, koyunları, kanatlı hayvanları ve diğer hayvanların etkileyen bir hastalıktır. Coccidiosis hastalığı kanatlılar olmak üzeri sığır, koyun, keçi ve diğer hayvanlarda görülmektedir. Enfeksiyon etkeni özellikle genç hayvanlarda (buzağı ve kuzu); hemorajik ishal, zayıflama, depresyon, kilo kaybı ve bazen de ölümle sonuçlanan ciddi klinik belirtileri neden olabilmektedir. Sığırlarda ve koyunlarda coccidiosis, Eimeria türlerinin neden olduğu paraziter bir hastalıktır. Doğumdan sonra yaygın olarak üç haftalık ile altı aylık arasındaki buzağılar, coccidiosis'in (Eimeria türlerinin neden olduğu) klinik belirtilerini gösterebilirler. Sığırlarda 20 den fazla Eimeria türü ile enfeksiyon tanımlanmıştır. Bu türlerden Eimeria bovis, E.zuernii, E.alabamensis, E.ellipsoidalis ve E.auburnensis'in patojen olduğu kabul edilmektedir. Eimeria bovis ve E.zuernii türlerinin kanlı dışkıya neden oldukları ve daha patojenik etkide oldukları kabul edilir.11,12 Koyunlarda coccidiosis, Eimeria türlerinin neden olduğu önemli bir hastalıktır. Özellikle yakın zamanda sütten kesilmiş kuzularda önemlidir. Evcil hayvanlarda hastalığın klinik belirtileri belirgin olarak görülmeyebilir ancak yoğun yetiştirme sistemlerinde ekonomik açıdan önemli bir hastalık olarak ortaya çıkabilmektedir. Koyunlarda Coccidiosis oluşturan on dört Eimeria türü bilinmektedir. Bu türler; Eimeria ahsata, E.faurei, E.granulosa, E.bakuensis, E.crandallis, E.gonzalezi, E.gilruthi, E.intricata, E.marsica, E.ovinoidalis, E.parva, E.weybridgensis, E.pallida ve E.punctata olarak bilinmektedir. Bu türlerden 13'ü koyunların bağırsağında parazitlenirken biri (E.gilruthi) abomasumda parazitlenmektedir. Koyunlarda coccidiosis, Eimeria türlerinin miks enfeksiyonu şeklinde de oluşabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Coccidiosis is a parasitic disease in vertebrates and invertebrates caused by intracellular protozoa. The disease is of economic and medical importance, affecting cattle, sheep, poultry and other animals. Coccidiosis disease is seen in poultry, cattle, sheep, goats and other animals. The infectious agent is especially in young animals (calves and lambs); hemorrhagic diarrhea can cause severe clinical symptoms resulting in wasting, depression, weight loss, and sometimes death. Coccidiosis in cattle and sheep is a parasitic disease caused by Eimeria species. Calves between three weeks and six months of age after birth, commonly, may show clinical signs of coccidiosis (caused by Eimeria spp.) Infection with more than 20 Eimeria species has been described in cattle. Of these species, Eimeria bovis, E.zuernii, E.alabamensis, E.ellipsoidalis and E.auburnensis are considered to be pathogenic. It is accepted that Eimeria bovis and E.zuernii species cause bloody stools and are more pathogenic. Coccidiosis in sheep is an important disease caused by Eimeria species. It is especially important in recently weaned lambs. The clinical signs of the disease may not be evident in domestic animals, but it can occur as an economically important disease in intensive breeding systems. Fourteen Eimeria species are known that cause Coccidiosis in sheep. These species are; Eimeria ahsata, E.faurei, E.granulosa, E.bakuensis, E.crandallis, E.gonzalezi, E.gilruthi, E.intricata, E.marsica, E.ovinoidalis, E.parva, E.weybridgensis, E.pallida and is known as E.punctata. While 13 of these species parasitize in the intestines of sheep, one (E.gilruthi) parasitizes in the abomasum. Coccidiosis in sheep can also occur as a mixed infection of Eimeria species.