Biyofilik tasarım kriterleri ve iç mekân kimliği etkileşimi
Interaction of biophilic design criteria and interior identity
  1. Tez No: 760004
  2. Yazar: FATOŞ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURHAN SATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmada, biyofilik iç mekân tasarım kriterlerinin iç mekân kimliğiyle olan etkileşiminin açıklanması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda marka veya mekân kimliği bulunan perakende, alışveriş, mağaza mekânları gibi tüketim odaklı mekânlar kapsamında iki adet mağaza; kafe ve restoran gibi yeme-içme gibi hizmet mekânları kapsamında iki adet restoran ve konaklama hizmet mekânları kapsamında iki adet otel mekânı biyofilik kriterler üzerinden nitel karşılaştırmalı analiz yöntemiyle incelenmiştir. Bu karşılaştırmalar sonucu iç mimarlara kimlikli mekân oluşturmada biyofilik tasarım kriterlerinden nasıl faydalanacaklarını gösteren bir kontrol listesi sunulmuştur. Biyofilik tasarım sürdürülebilir tasarımın kayıp halkasıdır ve insan odaklı olması sebebiyle öne çıkması gerekmektedir. Biyofilik tasarım kriterlerinin iç mimarlar tarafından ticari mekânlara uygulanabilmesinin kolaylaştırılması amaçlanarak, hem ilgi çekici ve rakiplerinden ayrılan ticari iç mekânlar hem de müşteri ve/veya kullanıcılarını iyi hissettiren iç mekânlar üretmenin yolunun biyofilik tasarım kriterleriyle nasıl kesiştirileceği konusunda bir öneri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to explain the interaction of biophilic interior design criteria with interior identity. For this purpose, places within the scope of consumption-oriented spaces such as retail, shopping, and store spaces with brand or space identity were examined by qualitative comparative analysis method. Two stores within the scope of retail spaces; two restaurants within the scope of service spaces such as cafes and restaurants, and two hotel spaces within the scope of the hospitality industry spaces were examined by qualitative comparative analysis method over biophilic criteria. As a result of these comparisons, a checklist was presented to interior architects showing how they can benefit from biophilic design criteria in creating spaces with identity. Biophilic design is the missing link of sustainable design and it should stand out with its human-oriented nature. With the aim of facilitating the application of biophilic design criteria to commercial spaces by interior architects, it has been shown how to intersect with biophilic design criteria to produce both attractive and distinctive commercial interiors and interiors that make customers and/or users feel good.