Florosilikon kauçuğunun kür koşullarının optimizasyonu
Optimization of curing conditions of fluorosilicone rubber
- Tez No: 760014
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı floro vinil metil silikonun (FVMQ) pişme ve mekanik özelliklerine peroksit tipi, peroksit miktarı ve Tip II ko-ajan TAIC'in etkisinin araştırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda bir dizi karışım hazırlanmıştır. Hazırlanan ilk seri karışımlarda peroksit tipi ve peroksit miktarı değiştirilirken ikinci seri karışımlara ise sabit miktarda ko-ajan olarak Tip II TAIC eklenmiştir. Silikon elastomer karışımları tork reometrede 25oC'de 50 rpm hızla 20 dakikada hazırlanmıştır. TAIC varlığında ve yokluğunda hazırlanan karışımların reolojik ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Hazırlanan karışımlar hareketli kalıp reometrede 160oC, 170oC ve 180oC'de kürleştirilerek reolojik özellikleri incelenmiştir. Mekanik özelliklerin belirlenmesi için sıcaklık kontrollü preste plaka ve disk şeklinde numuneler hazırlanmıştır. Evrensel test cihazı, sertlik ölçüm cihazı ve geri sekme cihazı kullanılarak peroksit tipleri ve ko-ajan varlığında kopma dayanımı, kopmadaki uzama, sertlik ve geri sekme gibi mekanik özelliklerdeki değişimler incelenmiştir. Hazırlanan elastomerlerin enerji sönümleme kapasitelerinin incelenmesi amacıyla evrensel test cihazı ile %50 sıkıştırmalı 10 tekrarlı döngüsel sıkıştırma testi uygulanmıştır. Yapılan tüm bu çalışmaların sonuçları değerlendirildiğinde karışımlara eklenen peroksit tipi, peroksit miktarı ve ko-ajan silikon elastomerlerin reolojik ve mekanik özellikleri üzerinde önemli bir rolü olduğu görülmüştür. Peroksit tipi, peroksit miktarı ve ko-ajan tipine bağlı olarak %200-372 aralığında % uzama ve 5,0-9,4 MPa aralığında kopma dayanımı olan elastomerlerin kontrollü olarak hazırlanabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma sonunda peroksit miktarı ve peroksit tipi ve ko-ajan kullanımı ile geniş çalışma aralığına sahip floro silikon elastomerlerinin hazırlanma koşulları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to investigate the effects of peroxide type, peroxide amount and Type II co-agent TAIC on the curing and mechanical properties of fluoro vinyl methyl silicone (FVMQ).For this purpose, a number of mixtures have been prepared. While the type of peroxide and the amount of peroxide were changed in the first batch of mixtures prepared, Type II TAIC was added to the second batch of mixtures as a fixed amount of co-agent. Silicone elastomer mixtures were prepared in a torque rheometer at 25oC at 50 rpm in 20 minutes. The rheological and mechanical properties of the mixtures prepared in the presence and absence of TAIC were investigated. The prepared mixtures were cured in a moving mold rheometer at 160oC, 170oC and 180oC, and their rheological properties were examined. In order to determine the mechanical properties, samples in the form of plates and disks were prepared in a temperature-controlled press. Changes in mechanical properties such as tensile strength, elongation at break, hardness and rebound were investigated in the presence of peroxide types and co-agent using a universal tester, hardness tester and rebound device. In order to examine the energy absorption capacity of the prepared elastomers, a cyclic compression test with 50% compression with 10 repetitions was applied with a universal test device. When the results of all these studies were evaluated, it was seen that the type of peroxide added to the mixtures, the amount of peroxide and the co-agent had an important role on the rheological and mechanical properties of silicone elastomers. It was concluded that elastomers with an elongation of 200-372% and tensile strength in the range of 5.0-9.4 MPa can be prepared in a controlled manner, depending on the type of peroxide, amount of peroxide and type of co-agent. At the end of this study, the amount of peroxide and the type of peroxide and the use of co-agents and the preparation conditions of fluorosilicone elastomers with a wide working range were determined.