Borlanmış Co-Cr-Mo alaşımlarının mikroyapı ve bazı özelliklerinin araştırılması
Investigation of microstructure and some properties of boronized Co-Cr-Mo alloy
  1. Tez No: 997245
  2. Yazar: OSMAN İYİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM UÇAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, borlanmış bir Co-Cr-Mo alaşımının mikroyapı, sertlik, elektrik, manyetik ve zırhlama özellikleri üzerine borlama tozu ve borlama parametrelerinin (sıcaklık ve süre) etkisi incelendi. Borlama tozu bileşiminin etkisini araştırmak için, iki farklı ticari borlama maddesi (Ekabor-HM ve Ekabor III) borlama ortamını oluşturmak için ferrosilikon tozları ile iyice karıştırıldı. Co-Cr-Mo numuneleri, oksidasyonu en aza indirmek için paslanmaz çelik kaplarda Ekabor-HM ve Ekabor III borlama tozları ile sıkıca paketlendi. Borlama işlemi atmosferik koşullar altında farklı sıcaklık ve süre için bir elektrik dirençli fırında gerçekleştirildi. X-ışını kırınımı (XRD) analizleri, borlanmış Co-Cr-Mo alaşımlarının yüzeylerinde iki katmanlı CoB-Co2B fazları ile küçük miktarlarda CrB, Mo2B5 ve Mo2B fazlarının oluştuğunu gösterdi. Ekabor HM ve Ekabor III tozları ile borlanmış numunelerde borür tabakasının ortalama kalınlığı 28±4.1 µm ve 21±2.3 µm iken borür tabakasının ortalama sertliği ise Ekabor HM ve Ekabor III için sırasıyla 1752±5.3 HV0.1 ve 1364±3.8 HV0.1 olarak elde edildi. Elektrik ve manyetik özelliklere bakıldığında, borlama işleminin, borür tabakasında oluşan borür fazları ve bu bölgedeki iç gerilmeler nedeniyle Co-Cr-Mo alaşımının elektriksel özdirencini artırdığı gözlendi. Öte yandan, manyetik olmayan Co-Cr-Mo alaşımının borlama işlemiyle düşük mıknatıslanmaya sahip olduğu görüldü. İlave olarak, manyetik doygunluk (Ms) değerinin bor kaynağı ve borlama sıcaklığı ile değiştiği gözlendi. Son olarak, borlanmış Co-Cr-Mo alaşımlarının doğrusal zayıflama katsayının (μ), bor kaynağı, borlama sıcaklığı, borlama süresi ve gama radyasyonunun enerjisine göre değişimi incelendi. Elde edilen sonuçlar gösterdi ki, artan borlama sıcaklığı ve süresi μ değerini az miktarda artırırken, artan gama radyasyonunun enerjisi μ değerini azaltmaktadır. Benzer şekilde, bor kaynağının da μ üzerinde düşük bir etkisinin olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of boronizing powder and boronizing parameters (temperature and time) on the microstructure, hardness, electrical, magnetic and shielding properties of a boronized Co-Cr-Mo alloy were investigated. To investigate the effect of boriding powder composition, two different commercial boriding agents, Ekabor-HM and Ekabor III, were thoroughly mixed with ferrosilicon powders to form the boriding media. The Co-Cr-Mo samples were tightly packed with the Ekabor-HM and Ekabor III boriding powders in stainless steel containers to minimize oxidation. The boriding process was carried out under atmospheric conditions for different temperature and times in an electrical resistance furnace. X-ray diffraction (XRD) analyses revealed that the surfaces of the borided Co-Cr-Mo alloys consisted of a bilayer composed of CoB and Co2B phases and also contained minor amounts of CrB, Mo2B5, and Mo2B. The average thickness of the boride layer in the samples borided with Ekabor HM and Ekabor III powders was 28±4.1 μm and 21±2.3 μm, while the average hardness of the boride layer was 1752±5.3 HV0.1 and 1364±3.8 HV0.1, respectively. When looking at the electrical and magnetic properties, it was observed that the boronizing process increased the electrical resistivity of the Co-Cr-Mo alloy due to the boride phases formed in the boride layer and the internal stresses in this region. On the other hand, it was observed that the non-magnetic Co-Cr-Mo alloy had low magnetization with boriding process. Additionally, it was observed that the magnetic saturation (Ms) value varied with the boron source and boronizing temperature. Finally, the variation of linear attenuation coefficient (μ) of boronized Co-Cr-Mo alloys with respect to boron source, boronizing temperature, boronizing time and gamma radiation energy was investigated. The results obtained showed that increasing boronizing temperature and time slightly increased the μ value, while increasing gamma radiation energy decreased the μ value. Similarly, boron source was found to have a minor effect on μ.