Özel öğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin örgütsel adalet algısı ile örgütsel adanmışlık düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between teachers' organizational justice perception and organizational commitment levels in private educational institutions
  1. Tez No: 760024
  2. Yazar: MERVE GÖKÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı, özel öğretim kurumlarındaki öğretmenlerin örgütsel adalet algıları ile örgütsel adanmışlık düzeyleri arasındaki ilişkileri incelemektir. İlk olarak araştırmaya katılan öğretmenlerin örgütsel adalet algıları ve örgütsel adanmışlık düzeylerini belirlemek amaçlanmıştır. Belirlenen algıların, cinsiyet, medeni durum, çalıştıkları birim, mesleki kıdem, çalıştıkları okuldaki kıdem düzeyleri, haftalık girdikleri ders saati ve yaş gibi öğretmenlerin demografik özelliklerine göre değişip değişmediğini belirlemek diğer bir amacını oluşturmaktadır. Son olarak da araştırmaya katılan öğretmenlerin örgütsel adalet algıları ile örgütsel adanmışlık düzeyleri arasındaki ilişkinin beleirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma betimsel nitelikte ilişkisel tarama modelinde nicel bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini; 2020-2021 eğitim-öğretim yılında, Denizli ili Merkezefendi/Pamukkale ilçeleri sınırları içinde özel öğretim kurumlarında, görev yapan 1500 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın evreninden basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle belirlenen 315 öğretmen araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Örgütsel Adalet Ölçeği ve Örgütsel Adanmışlık Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında, özel öğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin örgütsel adalet algılarının en yüksek işlemsel adalet alt boyutunda olmakla birlikte bunu, dağıtımsal adalet ve etkileşimsel adalet alt boyutlarının izlediği görülmüştür. Araştırmaya katılan öğretmenlerin örgütsel adalet algılarının dağıtımsal adalet alt boyurunda orta düzeyde, işlemsel adalet alt boyutunda yüksek düzeyde, etkileşimsel adalet alt boyutunda ise orta düzeyde olduğu söylenebilir. Bu araştırmada, adanmışlığa ilişkin en yüksek algı öğretim işlerine adanmışlık alt boyutunda olmakla birlikte bunu, öğretmenlik mesleğine adanmışlık, okula adanmışlık ve çalışma grubuna adanmışlık boyutları izlemektedir. Araştırmaya katılan öğretmenlerin örgütsel adanmışlık algısının okula adanmışlık, öğretmenlik mesleğine adanmışlık ve çalışma grubuna adanmışlık alt boyutlarında yüksek düzeyde, öğretim işlerine adanmışlık alt boyutunda ise çok yüksek düzeyde olduğu söylenebilir. Bunun yanı sıra örgütsel adaletin tüm alt boyutlarıyla örgütsel adanmışlığın tüm alt boyutları ilişkilidir ve bu ilişkiler pozitif yöndedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between teachers' perceptions of organizational justice and organizational commitment levels in private education institutions. First of all, it was aimed to determine the organizational justice perceptions and organizational commitment levels of the teachers participating in the research. Another aim is to determine whether the determined perceptions change according to the demographic characteristics of the teachers, such as gender, marital status, unit they work in, professional seniority, seniority level at the school they work, weekly course hours and age. Finally, it was aimed to determine the relationship between the organizational justice perceptions of the teachers participating in the research and their organizational commitment levels. The research is a quantitative research in the descriptive relational survey model. The universe of the research; In the 2020-2021 academic year, it consists of 1500 teachers working in private education institutions within the boundaries of Denizli Province Merkezefendi/Pamukkale districts. 315 teachers determined by simple random sampling method from the universe of the research constituted the sample of the research. The data of the research were collected through Personal Information Form, Organizational Justice Scale and Organizational Commitment Scale. Looking at the results of the study, it was seen that the organizational justice perceptions of the teachers working in private education institutions were in the highest procedural justice sub-dimension, followed by the distributive justice and interactional justice sub-dimensions. It can be said that the organizational justice perceptions of the teachers participating in the research are moderate in the distributive justice sub-dimension, high in the procedural justice sub-dimension, and moderate in the interactional justice sub-dimension. In this study, the highest perception of dedication was in the sub-dimension of dedication to teaching, followed by the dimensions of dedication to teaching profession, dedication to school and dedication to the study group. It can be said that the perception of organizational commitment of the teachers participating in the research is at a high level in the sub-dimensions of dedication to school, dedication to the teaching profession, and dedication to the study group, and very high in the sub-dimension of commitment to teaching work. In addition, all sub-dimensions of organizational justice and all sub-dimensions of organizational commitment are related and these relations are positive.