Milletlerarası sözleşmeler ile Türk hukukunda deniz alacağı
Maritime claim in international conventions and Turkish law
  1. Tez No: 760058
  2. Yazar: EMİNE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA ŞEKER ÖĞÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Geminin ihtiyati haczi ve sorumluluğun sınırlandırılması bakımından iki önemli sonucu bulunan deniz alacağı kavramı, öncelikle yer aldığı milletlerarası sözleşmeler ve ardından Türkiye'nin de bu sözleşmelere taraf olması, iç hukukunda bu konularda düzenlemeler yapması nedeniyle çalışma konumuzu oluşturmuştur. 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu (TTK) md. 1352'de yer alan liste ile Türk deniz ticareti hukukunda uygulama alanı bulan deniz alacağı kavramı, temel olarak geminin ihtiyati haczine konu olan alacak olması itibariyle çalışmamızda incelenmiş, ayrıca sorumluluğun sınırlandırılması sonucunu doğurduğu için de bu anlamda çalışmamıza yön vermiştir. Bununla birlikte deniz alacağının İngiliz hukuku temelli olması nedeniyle, kavram hakkında İngiliz hukuku düzenlemelerine de karşılaştırmalı olarak yer verilmiştir. Üç bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünde, genel anlamda deniz alacağı kavramı ve bu kavramın milletlerarası hukukta düzenlenmesi incelenmiştir. İkinci bölümde ise, Türk hukukundaki yasal düzenlemeler esas alınarak deniz alacağını oluşturan istemler kaynak ve kapsam itibariyle incelenmiş, deniz alacağının konusu olan gemiler belirlenmiştir. Son olarak üçüncü bölümde, deniz alacağının iki sonucu olan geminin ihtiyati haczi ve sorumluluğun sınırlandırılması kavramları çalışmamızın sınırları içerisinde ele alınmıştır. Bu kapsamda kavramların tanımı yapılarak bazı önemli özellikleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of maritime claim, which has two important consequences in terms of the ship's arrest and limitation of liability, is the subject of our study because of firstly the international conventions in which it is involved, and then Turkey's being a party to these conventions and making regulations on these issues in its domestic law. The concept of maritime claim, which has been applied in the Turkish maritime trade law with the list in article 1352 of the Turkish Commercial Code numbered 6102, has been examined in our study, in addition, it has guided our work in this sense, as it results in the limitation of liability. However, since the maritime claim is based on English law, the English law regulations about the concept are also given comparatively. In the first part of our study, which consists of three parts, the concept of maritime claim in general and the regulation of this concept in international law are examined. In the second part, on the basis of the legal regulations in Turkish law, the claims constituting the maritime claim are examined in terms of source and scope, and the ships that are the subject of the maritime claim are determined. Finally, in the third chapter, the concepts of the ship's arrest and the limitation of liability, which are the two consequences of maritime claim, are discussed within the limits of our study. In this context, the definition of the concepts has been made and some important features have been revealed.