Akrilik boyalı çağdaş ve modern tabloların koruma onarımında yüzey temizlik uygulamaları
Acrylic painted contemporary and modern, cleaning methods in the conservation and restoration of the paintings
- Tez No: 760065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDER EMRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Tez kapsamında, sanatçı Berna Erkün'ün 2015 yılında yapmış olduğu;“Rota-Soyut Manzara”adlı akrilik boyalı tablosunun güncel bilgisayar yazılımı Modüler Temizleme Programı kullanılarak ıslak yüzey temizliği uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda, eserin ilişkilendiği çağdaş, modern sanat dönemi ile sanatçının kullandığı teknik ve farklı boya türü olan akrilik boyanın altı çizilmeye çalışılmıştır. Aynı noktada tablo koruma onarım uygulamalarında önemli bir faktör olan yüzey temizliği hakkında yeni bakış açıları ve yöntemler, akrilik boya özelinde araştırılmıştır. Araştırma sonucunda ıslak yüzey temizliği yöntemi bahsi geçen eser için tercih edilerek, tablonun yüzeyinde belirlenen 8 farklı alanda bu temizlik yöntemi uygulanmıştır. Akrilik boyalı tabloda tercih edilen ıslak yüzey temizliğinin etkisi, öncesinde ve sonrasında laboratuvar analizleri ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the content of the thesis, the artist Berna Erkun made in 2015; wet surface cleaning was carried out by using the up-to-date computer software Modular Cleaning Program of the acrylic painting“Rota-Abstract Landscape”. In this context, it has been tried to underline the contemporary and modern art period with which the work is related and the technique and different paint type used by the artist, acrylic paint. At the same point, new perspectives and methods about surface cleaning, which is an important factor in painting conservation and restoration methods, have been researched specifically for acrylic paint. As a result of the research, the wet surface cleaning method was preferred for the work in question and this cleaning method was applied in 8 different areas determined on the surface of the painting. The effect of the preferred wet surface cleaning on the acrylic painting was compared with laboratory analyzes before and after.