Bilyeli dövmenin yarı-katı döküm tekniği ile üretilmiş indirgenmiş grafen oksit katkılı aa1070 kompozitinin özelliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of shot peening on the properties of aa1070 composite with reduction graphene oxide manufactured by semi-solid casting technique
- Tez No: 760064
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ VAROL, DOÇ. DR. MEHMET FAHRİ SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışmasında indirgenmiş grafen oksit (rGO) katkısının AA1070 kompozitlerinin yapısal, kalıntı gerilme, sertlik ve yüzey pürüzlülüğü üzerine bilyeli dövme işleminin etkileri incelenmiştir. Ayrıca artan miktarlardaki rGO'nun (%0.25, %0.5 ve %1 ağ.) AA1070 matrisine olan etkisi de beraber araştırılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda, artan miktarda rGO ile matris içerisindeki rGO'nun kademeli olarak arttığı ancak matris içinde rastgele dağıldığı söylenebilir. XRD analizinde, Al matrisinde karbon izi olmadığı ve karbon yapısının döküm sırasında Al matrisi ile reaksiyona girmediği görülmüştür. Ancak EDS analizinde rGO varlığının artması nedeniyle karbon değerinin arttığı tespit edilmiştir. Bilyalı dövme işlemi uygulanmış deney numunelerinde işlem parametrelerinin etkisi incelenmiştir. Bilya çapları ve buna bağlı olarak bilyalı dövme şiddeti değerleri değiştirilmiştir. Bilya çapı ve bilyalı dövme şiddetine bağlı olarak yüzeyde oluşan plastik deformasyona uğramış tabaka kalınlığı artmaktadır. Ayrıca yüzey pürüzlülüğü ve kalıntı gerilme değerleri farklılık göstermektedir. Buna paralel olarak yüzeydeki sertlik değerleri de değişim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The shot peening effects of reduced graphene oxide (rGO) additive on the structural, residual stress, hardness and surface roughness of AA1070 composites were investigated and reported in detail for the first time. It can be said that with increasing amounts of rGO added into AA1070 alloy, rGO is randomly distributed into the Al matrix with increasing amounts. The XRD analysis shows that there is no trace of carbon in the Al matrix, showing the the carbon structure did not diffuse into Al matrix during casting. However, in the EDS analysis, it was determined that the carbon value increased due to the increased presence of rGO. The effect of the process parameters on the test specimens applied with the shoot peening process was investigated. Ball diameters and, accordingly, shot peening intensity which is also named as Almen intensity values have been changed. Depending on the ball diameter and almen intensity, the plastically deformed layer thickness on the surface increases. In addition, the surface roughness and residual stress values differ as weel as the hardness values on the surface.